“Ankara’da Cumhurbaşkanlığına kadar uzanan büyük bir rant ilişkisi var”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Sinan Aygün’e ait Togo Kulelerini mühürlemesinin ardından ortaya çıkan rant tartışmaları devam ediyor.


Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Candan, Ankara’da Cumhurbaşkanlığına kadar uzanan bir rant ilişkisinin olduğunu söyledi.

Türkiye’nin bir numaralı gündemi haline gelen Togo Kuleleri, tartışması Ankara’daki rant düzenini deşifre etti. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından mühürlenen kulelerin son durumunu Babıali TV’ye değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Candan, “Aslında Ankara da çok büyük bir rant ilişkisi var. Türkiye’nin her yerine yayılan bir ilişki ve aktörlerinden söz ediyoruz. Bu olayla birlikte aktörler aslında ortaya döküldü. Hepsi bir şekilde şunu anlatıyor; burada paranın, aslında rantın partisi yok. İster istemez bu tarz çıkar ilişkilerinde insanlar, ortak bir noktada bulaşabiliyor.” dedi.


“İKİ KATLI OLAN YERLERDE İMAR DEĞİŞİKLİĞİ YAPIP 32 KATA İZİN VERDİLER”

“Bu bölgede aslında iktidarın tam bir rant alanı” diyen Candan, “Ankara’da Çukurambar’dan başlayarak Eskişehir yolunda çevre yoluna gidene kadar İncek, Kızılçaşar, Alacaatlı gibi alanlarda bir bölge aslında burası. Sermaye birikimi sağladılar kendi toprakları üzerinde. Bunların hepsinin tamamen incelenmeye alınması gerekiyor. Çünkü iki katlı yapılaşma verilen yerlerde 32 katlık imar değişiklikleri yaptılar. Bunların mülkiyet hareketlerine baktığınızda ekonomik politiği ortaya çıkıyor, altından milletvekilleri, belediye meclis üyeleri, hukukçular, bakanlar hatta Cumhurbaşkanlığına kadar uzanan bir rant yolu ortaya çıkacak.” ifadesini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ