Anında cemaatçi ilan edildi

Başkanlık sistemine karşı çıkan MHP'li milletvekili anında cemaatçi ilan edildi.
Anayasa değişikliği teklifine ‘hayır’ diyeceğini açıklayan MHP’li Kadir Koçdemir’in anında cemaatçi ilan edildi. 

Anayasa değişiklik teklifine “hayır oyu” vereceğinin sinyalini veren Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir’in MHP Genel Merkezi’nce, istifasının istendiği ortaya çıktı. Genel Merkez’in Koçdemir’in istifasını istemesinin nedeninin de “kendisiyle ilgili partiye iletilen dosya olduğu” ileri sürüldü. Koçdemir ise dün yine resmi Twitter hesabından bir açıklama yaparak, anayasa teklifini “tiranlık” olarak nitelendirdi.

MHP’de Koçdemir çatlağı giderek derinleşiyor. MHP’nin 15 Temmuz öncesi olağanüstü kurultay sürecinde “muhalif” kanatta yer almayan Koçdemir, önceki gün resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, anayasa değişiklik teklifini sert bir dille eleştirmiş ve teklife ilişkin Meclis Genel Kurul’daki oylamada “hayır oyu” vereceğini işaret etmişti. Koçdemir, dün de teklife ilişkin açıklamalarını sürdürdü.


'TİRANLIK'

Koçdemir, resmi Twitter hesabından dikkat çeken şu açıklamayı yaptı:

“Teklif anayasa hukuku tekniği bakımından üzerinde konuşulmayacak derecede kötü ve tutarsız bir metindir. Tekliften sonra, Türkiye’de bir sistemden söz etmek oldukça zor olacaktır. Modern demokrasinin ayırt edici özelliği çoğunluğun iradesinin hukuk içinde hayata geçmesidir. Teklif bunu ortadan kaldırmaktadır. Hukuk devletinin bulunmadığı çoğunluğa dayalı yönetimin adı tiranlıktır. Ancak kuvvetler ayrılığı ve bilhassa yargının bağımsızlığı halinde demokrasiden söz edilebilir. Teklif, kuvvetler ayrılığı ve demokrasiyi sona erdirmektedir. Dünya böylesi hükümet sistemlerine veda edeli iki yüzyıl oldu.”

İSTİFASI İSTENMİŞ
Cumhuriyet'in haberine göre Koçdemir’in TBMM’de anayasa değişikliğinden duyduğu rahatsızlığı çevresiyle paylaşmaya ve kulis yapmaya başlamasının ardından bir genel başkan yardımcısı geçen hafta TBMM’ye gelerek Koçdemir’le iki kez özel görüşme gerçekleştirdi. Koçdemir, ne yapmak istediğini soran genel başkan yardımcısına düşüncelerini anlatarak, “Bu teklife evet oyu verirsek çocuklarımıza ne diyeceğiz, nasıl yüzüne bakacağız” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Koçdemir’e “Eğer genel merkezin bu politikasını onaylamıyorsan istifa et. Doğru olan da budur” denildi. Koçdemir istifa etmeyince de cemaatçi ilan edildi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ