Ali Babacan’ın açıklamaları Erdoğan’ı rahatsız etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, isim vermeden Türkiye’nin mevcut ekonomi yönetimini eleştiren ve bakanlığı döneminde yaptığı icraatlardan bahseden DEVA Partisi lideri Ali Babacan’ı hedef alan açıklamalarda bulundu.
AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, eski yol arkadaşı Ali Babacan’ın bakanlığı döneminde yaptığı icraatları anlatmasından rahatasız oldu. Erdoğan isim vermeden yaptığı açıklamada “Atılan bir adımda Başbakanın onayı olmadan sen o adımı atabilir misin? Şimdi nasıl oluyor da o işleri ‘Ben ben ben…’ Ne beni yahu?” sözleriyle hedef aldı.

AKP İl Başkanları toplantısına video konferans yoluyla konuşan Erdoğan, ekonomideki başarılarını anlatan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan’ı isim vermeden eleştirdi. Erdoğan şunları söyledi: “Düşünün bakanın durumunda olanlar veyahut da farklı görevler verdiğim kişiler şimdi farklı şekilde saldırı içindeler. Yahu sen bakansın. Atılan bir adımda Başbakanın onayı olmadan sen o adımı atabilir misin? Şimdi nasıl oluyor da o işleri ‘Ben ben ben…’ Ne beni yahu? Bir başbakan onay vermeyecek, sen kalkacaksın adım atacaksın. Bunu kime yutturuyorsun? Böyle kalkıp Youtube’larda topladığınız adımlarla netice almanız mümkün değil. Biz şuan takdir edecek insan arıyoruz. Kötü olacak her şeyi bize yıkma hesabı içinde olanların hesabını zaten milletim sorar. Bu milletin vicdanından her şey Allah’ın izniyle döner. Üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir durum yoktur.”

Ali Babacan, Karar TV’nin Youtube yayınında ekonomideki başarılarını anlatmıştı. Babacan, “Ben bakan olduğum gün Hazine yüzde 66 ile borçlanıyordu. Enflasyon yüzde 29’du. Biz bunu iki yılda tek haneye indirdik. Hepsi çözülür. Yeter ki akılcı işler yapılsın. Swap anlaşmaları 15 büyük merkez bankasının yaptığı anlaşmalardır. Küçük ülkeler bile 30 milyar dolarlık anlaşmalar yaptı. IMF de bir kaynak ama o kadar batı karşıtlığı ve IMF aleyhtarlığı yapıp destek talep etmek siyaseten uygun olmuyor” demişti. Devlet Bahçeli’nin yeni partilerle yönelik suçlamalarına da cevap veren Babacan, “20 banka iflas ederken, Türkiye fakirleşirken ne yapmış onu anlatsın” ifadelerini kullanmıştı.  

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ