'Albayrak-Bakan Gül savaşı'na dair kulisler: Erdoğan ne dedi?

AKP, 17 yılın ardından gelinen noktada tam bir kaos ve kavgaya tutuşmuş bir parti görünümünde.


Kurucu isimlerin istifa edip yeni parti hazırlığına girmelerinin yanı sıra son günlerde ‘Pelikan krizi’ bir kez daha baş göstermiş durumda.

Bu kez hedefte Adalet Bakanı Abdulhamit Gül var...

Ancak perde arkasında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın olduğu söyleniyor.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre, Albayrak- Gül kavgasının altında yargıyı “kontrol etme çekişmesi”nin yattığı belirtiliyor. 

Gül, “FETÖ” çıkışının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile üç kez bir araya gelmiş. Bakanın yakın çevresinin, Erdoğan’ın Gül’e destek verdiğini ileri sürdüğü aktarılıyor.

Benzer bir kulis de AKP'ye yakın yazar Abdulkadir Selvi'den geldi.

Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın parti içi kavgaya MKYK toplantısında ciddi bir uyarıda bulunduğunu söylüyor.

Selvi'nin aktardığına göre Adalet Bakanı Gül’ün, bu konuşmadan sonra Erdoğan’la görüştüğü ve “Cumhurbaşkanı’na bazı belgeler gösterdim. Çok iyi bir görüşme oldu” dediği ifade ediliyor.

Haberde aktarılana göre Gül’ün, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ekibi başta olmak üzere Cumhurbaşkanlığı ve partideki bazı grupların kendisinden habersiz yargıda bazı atamalar yapma, yargıyı kontrol altına alma çabalarından çok rahatsız olduğu, “maklube” çıkışını da bu nedenle yaptığı kaydediliyor. Albayrak ekibinin ise bazı taleplerini yerine getirmeyen Gül’ü ekarte etmeye çalıştığı, olası bir kabine revizyonunda da Adalet Bakanlığı’na kendilerine yakın bir ismi getirmek istediği dile getiriliyor.

AKP’de Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör’ün “FETÖ’yle mücadele eden hâkim ve savcıların yerine ByLock’çular getirildi” iddiasına Adalet Bakanı Gül, “Düne kadar FETÖ’cülerle aynı maklubeye kaşık sallayanlar, çıkıp bize FETÖ ile mücadele dersi veremezler” yanıtı vermişti.

AKP kulislerinde, aslında Albayrak ile Gül’ün bugüne kadar çok yakın oldukları, ancak Albayrak ekibinin yargıyı kendilerine göre şekillendirme girişimleri üzerine aralarının açıldığı konuşuluyor.

Bir diğer iddia ise, Albayrak ekibiyle birlikte Cumhurbaşkanlığı ve parti içindeki bazı gruplar, Gül’ün haberi olmadan bazı atamalar yaptırmaya çalıştığı yolunda…

Kulislerde, “Albayrak, yargıyı da kontrolü altına alabileceğini düşündü, ancak Gül bunlara izin vermedi, gelen talepleri yerine getirmedi” iddiası öne sürülüyor.

Bundan sonraki süreç için ise hedefin Gül’ü değiştirmek olduğu belirtiliyor. Buna göre Albayrak ekibi, Gül’ün kabine dışında kalmasını, yerine kendilerine yakın bir ismin bakan olmasını istiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ