AKP'li yönetici devletten her hafta bir ihale kapmış!

AKP’li yönetici Ali Uncuoğlu’nun devletten peş peşe aldığı ihaleler dikkat çekti. İddiaya göre Uncuoğlu, AKP Gaziantep İl Yönetim Kurulu’na girdikten sonra devletten sadece 5 yılda 230 ihale aldı.

AKP Gaziantep İl Yönetim Kurulu’na girdikten sonra bir biri ardına kamu ihaleleri alan Ali Uncuoğlu’nun 5 yılda çoğu Devlet Malzeme Ofisi olmak üzere kamu kurumlarından 230 ihale aldığı ortaya çıktı.

İDDİA: AKP’YE GİRDİ, İHALELER PEŞ PEŞE GELDİ


Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre Ali Uncuoğlu’nun ortak olduğu Arge Grup Bilişim şirketi, çoğu Türkiye genelindeki Devlet Malzeme Ofisi (DMO) olmak üzere kamu kurumlarından 5 yılda toplamda 230 ihale aldı. İhale işleri arasında masaüstü bilgisayar, bilgisayar masası, mouse seti, monitör, tarayıcı, A3 fotokopi makinesi ve mal alımı gibi kalemler var. Onlarca ihalenin toplam tutarı ise yaklaşık 14 milyon TL’yi buluyor. Şirketin sadece Maliye ve Hazine Bakanlığı’na bağlı DMO Gaziantep Bölge Müdürlüğü’nden 2015 – 2019 tarihleri arasında yaklaşık 130 ihaleden 10 milyon TL aldığı da daha önce kamuoyuna yansımıştı.

AKP’li Uncuoğlu’nun şirketinin kazandığı ihalelerin Gaziantep ile sınırlı kalmadığı da anlaşıldı. Habere göre Arge Grup Bilişim Şirketi, DMO’nun İstanbul, İzmir, Urfa, Elazığ, Diyarbakır, Van ve Ankara şubelerinden de ihale aldı. Sağlık Bakanlığı ve geçmiş dönemde İSKİ Genel Müdürlüğü’nden de ihale almış. Şirket, bu süreçte en yüksek tutarlı faturayı Fırat Üniversitesi’ne kesmiş.

CHP’Lİ KALKAN: AKP ÜYESİ OLMASA BU İHALELERİ ALABİLİR Mİ?

CHP’li Şahinbey Belediye Meclis üyesi Uğur Kalkan, resmi kayıtlara göre şirketin Türkiye genelindeki DMO’lar üzerinden de satışlar yaptığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Gaziantep’teki 130 iş dışında Türkiye’nin farklı illerindeki malzeme ofisleri üzerinden ve farklı kurumlardan 230 ihaleye ulaştık. Bu satışların toplamı da 14.4 milyon TL yapıyor. Biz Gaziantep’teki firmaların iş yapmasına karşı değiliz. AKP’de yönetici olduktan sonra yıldızın parlamasına ve ihalelerin peşinde koşulmasına karşıyız. Uncuoğlu, AKP yönetimine girmeseydi bu kadar ihale alabilir miydi? Milyonlarca vatandaşımızın açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşadığı bugünlerde bu kadar yüksek miktardaki işleri kamuoyunun takdirlerine bırakıyorum.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ