AKP'li eski vekil Ensarioğlu hakkında takipsizlik kararı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca "terör" soruşturması kapsamında dün ifadesi alınan eski AKP milletvekili Galip Ensarioğlu hakkında takipsizlik kararı verildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu hakkında, "silahlı terör örgütünün propagandasını" yapmak suçlamasından soruşturma başlattı.

Soruşturmayı yürüten Terör Suçları Soruşturma Bürosu, AKP 24'üncü ve 26’ncı dönem Milletvekili Galip Ensarioğlu’nu "şüpheli" sıfatıyla ifadeye çağırdı.


Dün Diyarbakır Adliyesi’ne giden Ensarioğlu, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı’na hakkındaki iddialarla ilgili ifade verdi.

Bugün de Galip Ensarioğlu hakkında takipsizlik kararı verildi.

Karar sonrası DW Türkçe'ye konuşan Ensarioğlu şunları söyledi:

"Neticede bizim örfümüzde vardır, taziyeye gideriz. Yaptığım işten pişman değilim. Bu suç değil. Biri üstüne vazife almış soruşturma açmış. Takipsizlik kararı olması gereken şey zaten. Soruşturma açan yanlış açmış. Her şeye bakıp dava açılmaz. Bir şey suçsa suçtur, değilse değildir. Ona bakıp dava açılır. Her sosyal medyada yazılana dava açılmaz."

Takipsizlik kararının gerekçesinde ise, "Soruşturma dosyası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yetkisizlik kararı ile Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiştir. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca tüm dosya kapsamında yapılan incelemede atılı suç yönünden kamu davası açmaya yeterli delil olmadığından kovuşturma yapılmasına yer olmadığı yönünde karar verilmiştir" denildi.

Halen AKP üyesi olan Ensarioğlu’na, Irak'ın Şengal bölgesinde IŞİD ile savaşırken hayatını kaybeden bir YPG üyesinin 2015 yılında Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde düzenlenen taziyesine katılıp katılmadığı ve ne amaçla katıldığı sorulmuştu. 

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ