AKP’li 10 başkana her ay dört maaş birden

Yerel seçimler bitti, partiler belediyeleri seçilmişlere emanet etti. Son dönemde AKP’li ve CHP’li belediyelerde akrabalara kadro verme (nepotizm) üzerinden bir tartışma yürüyor.


Özel kalem müdürlüğü ve belediye iştiraklerine yakınlarını atayan başkanlar hedefte...

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve eşi Fatmanur Altun da, "ballı maaşlar" tartışmasında odak noktası olurken AKP'li 10 belediyede başkanların, her ay dört maaş birden aldığı ortaya çıktı


Sözcü'den Saygı Öztürk'e konuşan Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, AKP’li başkanların, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden 3’er şirketin yönetimine atandığını belirterek, “Başkanlık maaşının dışında 9’ar bin lira kazanıyorlar” diyor.

Yerel seçimde, Balıkesir'in 60 bin nüfuslu ilçesi Burhaniye, AKP'den CHP'ye geçmişti. CHP'nin eski milletvekili Ali Kemal Deveciler, başkan seçilmişti.

"Nüfusumuza göre benim beş başkan yardımcısı atama yetkim var" dien Deveciler, "Daha çok çalışıp bu boşluğu ben dolduracağım ve sadece bu yolla yılda 10 milyona yakın tasarruf yapmış olacağım. Bir başkan yardımcısının maaşı yaklaşık 8 bin 500 lira. Her başkan yardımcısının bir şoförü, bir sekreteri bir aracı olur. Dolayısıyla başkan yardımcısının maliyeti yaklaşık 30 bin liradır. 5 başkan yardımcısı olduğunda ayda 150 bin lira ödeme yapılması gerekir. Bu yılda 1 milyon 800 bin lira, 5 yılda yaklaşık 10 milyon lira eder" görüşünü dile getiriyor.

İlçenin bağlı olduğu Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nde AKP'li belediye başkanlarının yaptıklarını anlatan Deveciler, sözlerine şöyle devam ediyor:

"Büyükşehir'in 12 şirketi var. AKP'li de 10 belediye başkanı bulunuyor. AKP'li her belediye başkanına 3'er şirkette yönetim kurulu üyeliği verildi. CHP Grup Başkanı olarak da söylüyorum, AKP'li her başkan, yönetim kurulu üyesi olduğu şirketten ayda 3 bin lira huzur hakkı alıyor. Her başkan, 3 şirketin yönetim kurulu üyesi olduğu için başkanlık maaşlarının dışında ayda 9 bin lira da yönetim kurulu üyeliklerinden huzur hakkı elde ediyor. Yani, başkanlık, 3 de şirketlerden olmak üzere ayda 4 maaş alıyor. Bu adalet mi?"
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ