AKP’den, yaşlı seçmene ‘intikam’ hamlesi mi?

Yerel seçimlerde aldığı yenilgiyi sonrası AKP, yerel yönetimler yasa taslağı hazırladı. Taslakta, 65 yaş üstü ücretsiz ulaşımın sona erdirilmesinin de yer aldığı iddia edildi.


Yerel seçimlerde aldığı yenilgiyi sonrası AKP, yerel yönetimler yasa taslağı hazırladı. Taslakta, 65 yaş üstü ücretsiz ulaşımın sona erdirilmesinin de yer aldığı iddia edildi. Taslağı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde yenilgiye uğrayan AKP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, hazırladı.

65 yaş ücretsiz ulaşım kartının, Büyükşehirlerde kaybeden AKP’nin, ‘CHP’li başkanlara oy verdiniz, onlar da ücretsiz kartlarınızı iptal etti, gördünüz mü!‘ propagandasına dönüştürülmesinden endişe ediliyor.


Haseki’nin, gelecek hafta Tayyip Erdoğan’a sunacağı yasa taslağı sonrası, kazanılmış haklara saldırılar ve belediyelerin yetkilerinin kısıtlanmasına dair değişiklikler öngörülüyor.

MHP ve CHP ile yapılacak çalışmanın ardından Meclis gündemine geleceği belirtilen taslak hakkında CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova’ya bilgi veren Mehmet Özhaseki, iki parti temsilcileriyle de görüştüğünü ifade etti.

İmar planları

Plan tadilatlarında yetkinin belediye meclislerinde kalmaya devam edeceğinin belirtildiği taslağa göre, denetim ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda olacak. İmar planlarına kriter getiren taslakta, şahsa özel parsel bazlı değişiklikler yapılmayacak.

65 yaş üstü ücretsiz ulaşım sonlandırılıyor

Büyükşehir ve ilçe belediyeleri arasındaki hizmet ihtilafının sonlandırılacağının iddia edildiği taslağa göre, 65 yaş üstü yurttaşların kazanılmış ücretsiz ulaşım hakkı kurula bağlanarak, sabah ve akşam gidiş ve çıkış saatlerinde 65 yaş üstü kullanıcılardan ücret alınacak.

Bu yasa taslağının, özellikle büyük ‘Yaşlı Seçmen’ potansiyeli taşıyan ve AKP’nin kaybettiği büyükşehir belediyelerini hedef aldığı belirtiliyor. Ücretsiz ulaşım hakkı elinden alınan 65 yaş üstü vatandaşların, mevcut belediye başkanlarına tepki duymasının hedeflendiği değerlendiriliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ