‘AKP tedirgin, sahada 89 havası var’

Yerel seçim startı verildi ve adaylık başvuruları başladı. En çok başvuru yine iktidar partisinde. Şu ana kadar 7 bin kişinin adaylık başvurusu yaptığı belirtiliyor.
Ancak AKP yönetiminde, seçimi kazanabilecek aday bulmakta zorluk çektiği söyleniyor. Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre, özellikle muhalefetin elinde olan illerde, parti dışındaki isimlere götürülen adaylık tekliflerinin geri döndüğü söyleniyor. Sahada SHP’nin ANAP’a karşı zafer kazandığı 1989 yerel seçimlerine benzer bir hava olduğu kaydediliyor

Cumhur İttifakı dağıldı denirken bir anda sürpriz bir şekilde tekrar masaya oturuldu. Bunun nedeni ise AKP’nin anketlerde genel oy oranının düşük gelmesine bağlanıyor. Hatta Ankara ve İstanbul’un kaybedilmesi riskinin dahi söz konusu olduğu sızan kulis bilgileri arasında.

Cumhuriyet haberine göre parti kulislerinde MHP ile görüşmeyi yeniden zorunlu kılan nedenler sıralanırken aday bulmakta güçlük çekildiği üzerinde duruluyor. Öte yandan teklif götürülen isimlerin, çeşitli kaygılarla adaylığı kabul etmediği öne sürülüyor.


Bugüne kadar AKP’nin yerel seçimlerdeki oy oranı, genel seçimdeki oy oranının altında kaldı. 24 Haziran’da alınan yüzde 42’lik oy oranı baz alındığında 31 Mart’ta bu oranın üstüne çıkılmasının mümkün olmadığına kesin gözüyle bakılıyor. 

Yine konuşulanlar arasında ekonomideki olumsuzluklar ile birlikte en düşük oyun alınacağı seçimlerden biri olması bekleniyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ