AKP, kendi evlatlarını yemeye başladı: Davutoğlu’nun kurduğu üniversiteye kayyum atanacak

AKP, 17-25 Aralık’tan sonra 21 üniversiteye Hizmet Hareketi’yle ilişkili olduğu için kayyum atayan Hükümet, aynı modeli Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu İstanbul Şehir Üniversitesi’ne yapıyor.


Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na bağlı İstanbul Şehir Üniversitesi’nin tüm varlıklarına Halkbank tarafından tedbir konulmasına eski AKP’li isimler tarafından tepki gösterilmişti. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Şehir Üniversitesi için Tayyip Erdoğan’ı telefonla aradığı, “Burayı beraber açtık” diyerek bir çözüm yolu bulunmasını istediği gündeme gelmişti. Ancak Erdoğan, bir dönem birlikte siyaset yaptığı Gül ve Davutoğlu gibi isimlerin desteklediği Şehir Üniversitesi’ne kayyum atanmasına onay verdi.

AKP MYK toplantısı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Şehir Üniversitesi’ne kayyum atanarak, Marmara Üniversitesi’ne devredileceğini belirtti.


MARMARA ÜNİVERSİTESİ’NE DEVREDİLDİ

Üniversitenin yönetim kurulu ile bazı hocaların açıklamalarının meseleyi siyasallaştırdığını savunan Çelik, şunları söyledi: “Dolayısıyla burada hami üniversite, bu üniversitenin yönetimini ve borçlarını devralacaktır. Üniversitenin akademik birikimi ve entellektüel birikimi korunacak. Bir üniversite meselesinin bu şekilde siyasallaşmasından da fevkalade muzdaribiz. Bu kadar üniversite açmış Cumhurbaşkanımıza dönük olarak, hükümetlerimize, partimize dönük olarak kullanılan bu ifadeler tamamen yanlıştır, kınanması gereken ifadelerdir. Esasında burada kamu bir yük almaktadır. Yani üniversitenin yanlış yönetilmesinden doğan zaafı gidermek için borçları kapatmak, bu borçları devralarak bir yük almaktadır. Bundan sonrasında düzenleme mekanizması YÖK’tür. Hami üniversite, Marmara Üniversitesi’dir. Burada siyasallaştıran taraf üniversite yönetiminin siyaseti suçlayan açıklamaları ve CHP yönetiminin bu ziyaretten sonra yaptığı açıklamalardır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ