AKP etik kural açıkladı MHP yasa teklifi verdi: Sosyal medyaya TC kimlik numarasıyla girilsin

MHP Milletvekili Halil Öztürk, sosyal medyada sahte hesapların engellenmesine yönelik Meclis’e yasa teklifi sundu. Teklife göre, sosyal medya hesaplarına TC kimlik numarasıyla girilecek. AKP de sosyal medyaya açık kimlikle girilmesini istedi.


MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, sosyal medya platformlarında sahte hesapların engellenmesine yönelik TBMM Başkanlığı’na yasa teklifi verdi.

AKP, sosyal medyanın kontrol altına alınması için koronavirüs salgınının Türkiye’yi yoğun olarak etkilediği dönemde, ekonomi paketi içinde bir torba yasa teklifi sunmuştu. Torba yasa teklifi içindeki maddeler, o dönem muhalefet tarafından eleştirilince geri çekildi.


MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk’ün önceki gün sosyal medya platformlarında sahte hesapların engellenmesine yönelik TBMM Başkanlığı’na verdiği yasa teklifi, Cumhur İttifakında “sosyal medyaya düzenleme” tartışmalarını yeniden başlattı.

SOSYAL MEDYAYA TC KİMLİK NUMARASIYLA GİRİLSİN TEKLİFİ

Cumhuriyet’in haberine göre AKP’nin, sosyal medya ile ilgili düzenlemeye sıcak baktığı, TBMM açıldığında MHP’nin de konuyla ilgili görüş ve düşüncelerini de dikkate alarak, sosyal medyaya yönelik bir düzenlemeyi gündeme getirebileceği konuşuluyor. Düzenlemenin, sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’deki mahkeme kararlarını uygulamasına dönük olacağı kaydediliyor. Ancak AKP kanadının, MHP teklifinde yer alan TC kimlik numaralarıyla sosyal medya hesaplarına girişin Kişisel Verileri Koruma Yasası’ndaki bazı hükümlere ters düşebileceği gerekçesiyle, bu öneriye temkinli yaklaştığı ifade ediliyor.

AKP: SOSYAL MEDYAYA AÇIK KİMLİKLE GİRİLSİN

MHP, sosyal medyayla ilgili değişiklik teklifi sunarken AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal da, dün 12 maddelik “Sosyal Medya Etik Kuralları”nı açıkladı. Ünal’ın sosyal medyadan paylaştığı kurallar arasında yer alan “Sosyal medyada, anonim hesaplar kullanmayarak açık kimlikle, gerekli hukuki sorumluluğu üstlenerek bulunulması” çağrısı dikkat çekti. Ünal’ın duyurduğu kurallar arasında, “Toplumda infial yaratacak, korku ve endişe iklimi oluşturacak paylaşımlardan kaçınılması, teyide muhtaç bilgilerin gerçekliğinden emin olunmadan paylaşılmaması, bilgilerin doğruluğu için meselenin muhataplarının açıklamalarının takip edilmesi, manipülasyon ve yalana prim verilmemesi” maddeleri yer aldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ