AGİT heyeti YSK'de

AGİT/DKİHB Sınırlı Referandum Gözlem Heyeti Başkanı Tana de Zulueta ve beraberindekiler Yüksek Seçim Kurulu'na geldi.
AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) 16 Nisan'da gerçekleştirilen rejim değişikliğini kapsayan anayasa referandumu sonrasında bir açıklama yayımlamıştı.

Kampanya sürecinin eşit olmayan şartlarda yürütüldüğüne dikkat çekilen basın toplantısında AGİT heyeti, "Referandumda iki taraf eşit şartlara sahip değildi, 'Evet' kampanyası medyayı domine etti. Bu, medyaya yönelik kısıtlamalar, gazetecilerin tutuklanması ve basın kurumlarının kapatılması ile seçmenlerin farklı görüşlere erişiminin azaltılmasını getirdi" değerlendirmesinde bulunmuştu.

AGİT / DKİHB Sınırlı Referandum Gözlem Heyeti Başkanı Tana de Zulueta, "Seçim Kurulu'nun çalışmaları şeffaf değildi, sınırlı gözlemci vardı ve Yüksek Seçim Kurulu'nun bu anlamda çok az genelgesi yayımlandı. Seçim Kurulları'nda siyasi partilerin temsili yeterli değildi." dedi.


"SEÇİM KURULU'NUN ÇALIŞMALARI ŞEFFAF DEĞİLDİ"

Tana de Zulueta, "Seçim Kurulu'nun çalışmaları şeffaf değildi, sınırlı gözlemci vardı ve Yüksek Seçim Kurulu'nun bu anlamda çok az genelgesi yayımlandı. Seçim Kurulları'nda siyasi partilerin temsili yeterli değildi." dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ