AGİT gözlemcisi: “Türkiye’de ‘hayır’cıları yıldırma girişimleri var”

AGİT Gözlemcisi Georg Link, referandumun Avrupa ayağını gözlemleyemediklerini söylerken, Türkiye’de ise “hayır”a yönelik yıldırma girişimleri olduğuna dikkat çekti. AGİT’in ara raporu önümüzdeki hafta sonu yayımlanacak
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Gözlemcisi Georg Link, yurtdışındaki Türk vatandaşlarının referandum için oy kullanma sürecinin yeterince gözlenmediği eleştirisini dile getirdi.

Deutsche Welle’nin haberine göre; Stuttgarter Zeitung’a konuşan Link, AGİT olarak seçimlerin sadece Türkiye ayağını izleyebildiklerini, Avrupa’daki oy kullanımına dair bir ekipleri olmadığını söyledi.

AGİT gözlemcilerinin Türkiye’de iyi karşılandığını ve ekibin ara raporunu bu hafta sonu açıklayacağını belirten Link, kendileri için esas önemli olanın seçim sırası değil, seçim öncesi süreç olduğunu ifade etti.


Link, seçimin medyada tek taraflı ele alındığını, darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL’in çok sayıda kısıtlama getirdiğini kaydetti. “Hayır” kampanyası yürütenlere dönük gözle görülür yıldırma girişimleri olduğunu aktaran Link, muhalefet partilerinin de bu konuda hayli kaygılı olduğunu söyledi.

Link, AGİT’in şu anda 12 kişilik bir ekibin ülkenin farklı noktalarında çalıştığını, 20 kişilik bir ekibin de başkent Ankara’da olduğunu, seçim günü ise ilave gözlemciler geleceği bilgisini de verdi.

Sendika.Org
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ