Abdullah Gül’den Erdoğan’a dava adamlığı göndermesi: Erbakan kutuplaştıran birisi değildi

Yeni parti iddialarının odağındaki 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Necmettin Erbakan hakkında çekilen belgesel programında konuştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski arkadaşlarını “Davasına ihanet etmek” ile suçlamasına Gül, Erbakan yorumuyla cevap verdi, “O kutuplaştıran bir insan da değildi. Çünkü kutuplaştırdığınızda davanızı yayamazsınız” dedi.

Saadet Partisi’ne ve Abdullah Gül ekibine yakınlığı ile bilinen TV 5 kanalında “Son şahitler Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı anlatıyor” konulu belgesel yayımlandı. Belgeselde en dikkat çekici ifadeler ise 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e aitti.

ERDOĞAN, GÜL İÇİN “DAVA ARKADAŞIMDIN YAZIKLAR OLSUN” DEMİŞTİ


Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül’ün Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ilgili eleştirisine tepki göstermişti. 30 Aralık 2017’de yaptığı konuşmada doğrudan Gül’ü hedef alan Erdoğan, “Dava arkadaşımdın, yazıklar olsun, nasıl Kemal’in kayığına binersin” şeklinde konuşmuştu.

AKP’nin icraatlarını beğenmeyen ve eleştiren eski yol arkadaşlarını da zaman zaman hedef alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, onları da “Davaya ihanet” suçlamıştı. Ayrıca Terörist” etiketiyle toplumu da kutuplaştıran Erdoğan’a, eski yol arkadaşı Abdullah Gül’den Erbakanlı gönderme geldi.

“TOPLUMU KUTUPLAŞTIRDIĞINIZDA DAVANIZI YAYAMAZSINIZ”

Milli Görüş hareketinin lideri ve eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan ile ilgili konuşan Abdullah Gül, Erbakan Hoca hiçbir zaman körü körüne bağlanan Batı hayranı bir insan değildi. Erbakan inanan bir insan olarak haklılığını tek başına da olsa göstermişti.” dedi.

“Kemmiyete değil keyfiyete her zaman önem vermiştir.” diyen Abdullah Gül, “Kutuplaştıran bir insan da değildi. Çünkü kutuplaştırdığınızda davanızı yayamazsınız. Hâlbuki sizin amacınız en iyi olan bir şeyi herkese anlatabilmek…” ifadesini kullandı.

“Böyle bir siyaset anlayışıyla hareket ettiği için hiçbir zaman kırılmamıştır küsmemiştir.” diyen Gül, “Bugün hayatta olsaydı her halde çok üzülürdü bugünkü İslam dünyasının bu perişan haline. Bugün acılar da daha çok, yıkımlar da daha çok; yok edilmiş darmadağın edilmiş ülkelerin sayısı da daha çok. Bunlara çok önem veren bir kişiydi”

Erbakan’ın İslam ülkelerinin daha güçlü olması için çok çaba sarf ettiğini vurgulayan Gül, “Bütün hayatını buna harcamış, dayanışma işbirliğini güçlendirmek için her türlü çabayı hem siyasetçi olarak hem de bir entellektüel bir bilim insanı olarak bugünkü halini görseydi herhalde çok üzülürdü.” dedi.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ