Abdülkadir Selvi’ye göre infaz yasasında değişiklik değil ceza artırımı gündemde

Selvi, AKP ve MHP’nin infaz yasasının aynı kalmasını istediğini ama örgüt kurma ve yönetme suçunda cezanın artırılmasının gündemde olduğunu yazdı.


Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, Meclis’te görüşülmekte olan infaz düzenlemesiyle ilgili kulis bilgilerini paylaştı. Selvi hakaret suçundan da artık hapse girebilecek gazeteciler için kamu yararına işte çalışmanın gündemde olduğunu ancak örgüt üyeliği ve propaganda suçunda indirimin gündemde olmadığını yazdı:

Selvi’nin yazısının ilgili bölümü şöyle:


“Meclis’te bulunduğum sürede iktidar ve muhalefet milletvekilleriyle görüşmeler yaptım. AK Parti ve MHP paketin değişmemesi kararında diye yazdım ama ufak bir değişiklik olabilir. ‘1 yıl hapis cezası alan dahi bunun bir müddetini cezaevinde geçirmeli’ diye yeni bir hüküm var. Daha çok gazetecileri ilgilendiriyor. Ama ünlü sanatçılarımız, mankenlerimiz de hakaretten dolayı sık sık suç duyurusunda bulunuyorlar. Gazetecilerin ise daha çok yazılarında hakaret suçu gündeme geliyor.

Gazeteciler ve fikir suçluları için hakaretten dolayı hapis cezası alanlar, hapse girmek yerine bunu kamu yararına çalışarak geçirsinler diye bir formül gündemde. Hani Amerika’da ünlülerin aldığı cezayı parklarda, hastanelerde, çocuk yurtlarında çalışarak geçirdikleri gibi.

CHP ve HDP’nin ısrarla üzerinde durduğu, örgüte yardım ve yataklık ile örgüt propagandası suçunda ise bir düzenleme yapılmadı. Ama bir değişiklik de bu maddede yapılıp ‘Örgüt kurma ve yönetmede ceza oranları arttırılırken örgüte üyelik kısmının ceza oranı aynı kalabilir’ deniliyor.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ