17 yılda faize ödenen 510 milyar dolar ile 20 milyon aileye konut yapılabilirdi

CHP’li Aykut Erdoğdu, AKP hükumetleri döneminde 17 yılda faize ödenen rakamın 510 milyar dolara ulaştığını belirtti. Erdoğdu, faiz ödemeleri ile 464 Osmangazi Köprüsü, 4 bin şehir hastanesi, 20 milyon 228 bin aileye konut yapılabileceğini söyledi.
CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, AKP hükumetleri döneminde faize ödenen rakamlarla ilgili açıklamada bulundu.

‘Faize karşıyız’ diye iktidara gelen AKP’nin, 2019 yılı sonu itibarıyla 489.5 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin en büyük faiz harcamasını yaptığını kaydeden Erdoğdu, faize ödenen para ile 464 adet Osmangazi Köprüsü, 4 bin şehir hastanesi ile hemen her aileye bir adet konut yapılabileceğini ifade etti. Erdoğdu, Türkiye’nin genel kamu bütçesinden 1975-2002 yılları arasında yaptığı faiz ödemesinin 252.5 milyar olduğunu işaret ederek, 2002’nin Kasım ayında iktidara gelen AKP’nin 2003 yılından itibaren ödediği faiz tutarının 500 milyar doları aştığını belirtti.

YILLIK 28 MİLYAR DOLAR FAİZ


Sözcü’ye konuşan Erdoğdu, şunları söyledi: “AKP’nin ‘eski Türkiye’ diye küçümsediği dönemde, üstelik koalisyonlu hükümetler döneminde yılda sadece 9 milyar dolar faiz ödenirken, yine kendi deyimleriyle ‘yeni Türkiye’de her yıl ortalama 28 milyar dolardan fazla faiz ödendi. Bu iki dönem karşılaştırıldığında mevcut iktidarın kendisinden önceki döneme göre 3.3 katı faiz ödemesi yaptığı görülüyor. AKP’nin, 17 yıllık iktidarı döneminde devletin yaptığı faiz harcamaları, bu yıl 510 milyar dolar sınırını aşarak yeni bir rekor kıracak.”

20 MİLYON AİLEYE KONUT

Erdoğdu, açıklanan maliyetler baz alındığında, faize ödenen parayla 464 adet Osmangazi köprüsü veya 20 milyon 228 bin adetle neredeyse her aileye bir konut yapılabileceğine dikkat çekti. Erdoğdu, “İstanbul Havalimanı’ndan 45 adet veya her biri bin 240 yataklı 4 bin 7 tane şehir hastanesi yapılabilir. Paranın tümü vatandaşa dağıtılsa kişi başına 48 bin 732, aile başına 165 bin 689 lira verilebilirdi” dedi.

FAİZ KARŞITIYIZ DERKEN FAİZ LOBİSİNİN ESİRİ OLDULAR

Devletin her yıl ödediği faiz harcamalarını, Strateji ve Bütçe Başkanlığı verilerini o yılın ortalama dolar kuruna bölerek dolara çevirdiklerini kaydeden Erdoğdu, devletin borç batağına sürüklendiğini vurguladı. Erdoğdu, “Ülkenin bu duruma nasıl geldiğinin iyi tahlil edilmesi gerekiyor. Sözde faiz karşıtı olduklarını söyleyerek iktidara geldiler ama faiz lobilerinin esiri oldular” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ