1 milyar Euro’dan bahseden Erdoğan, Suriyeli mültecileri AB ile pazarlıkta mı kullanıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Borisov ile yaptığı görüşme sonrasında Avrupa Birliği’nden gelen teklifi açıklayarak “Size 1 milyar Euro göndereceğiz.’ diyorlar. Siz kimi kandırıyorsunuz?” şeklinde tepki gösterdi.


Suriye’nin İdlib ketinde Rusya destekli rejim güçlerinin TSK’ya yönelik gerçekleştirdiği hava saldırısında 36 askerin şehit olması üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği’nin (AB) göçmenler konusunda Türkiye’ye verdiği sözleri tutmadığını, bu nedenle Türkiye’nin mültecilere Avrupa kapılarını açtığını açıklamıştı.

“AB SÖZÜNDE DURMASI LAZIM” DEMİŞTİ


“AB sözünde durması lazım. Sözünü tutması lazım” diyen Erdoğan, “Ne dedik aylar önce ‘Böyle giderse kapıları açmak zorunda kalacağız.’ İnanmadılar. Biz dün ne yaptık? Kapıları açtık. Biz bu kadar mülteciyi bakmak, onları beslemek durumunda değiliz. Eğer dürüstseniz, samimiyseniz o zaman siz de buradan bir paylaşımda bulunacaksınız.” demişti.

MERKEL İLE YAPTIĞI PAZARLIĞI ANLATMIŞTI

Erdoğan, aynı konuşmasında Merkel’le yaptığı “mülteci pazarlığına” ilişkin bilgi vermiş, “Merkel’e dedim ki, bak böyle bir durum var. Sizin bana verilmiş sözleriniz vardı. Şuraya gelin destek verin yapalım dedim. Söyleye söyleye en fazla 25 milyon avro ben de vereyim dedi. Sonra Kızılhaç’a vereceğini, oradan da Kızılay’a aktarılacağını söyledi. Dediler ki, bu rakam BM Mülteciler Başkomiserliği’ne gitmek durumundadır. Oradan Kızılhaç’a sonra Kızılay’a gidecek. Tabi böyle bir şey olmadı. Aradım Şansölye’yi. Dedi ki para hazır. Paranız buraya gelmiyor dedim. Gönderecekseniz bu parayı direkt bize gönderin, ya da ben mültecileri size göndereyim ve 100 milyon Euro göndereyim dedim.” Şeklinde anlatmıştı.

ERDOĞAN “SİZ KİMİ KANDIRIYORSUNUZ”

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile yaptığı görüşme sonrası basın açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği’nden bahsederek “Bu ara görüşüyoruz. 1 milyar Euro göndereceğiz diyorlar. Siz kimi kandırıyorsunuz ya. Biz artık bu parayı istemiyoruz. 40 milyar dolar harcayan Türkiye Cumhuriyeti devleti onların vereceği parayı da bulur. Türkiye’nin onuruyla oynamaya kimsenin hak ve yetkisi yoktur. AB hala çifte standart uygulamaya devam ediyor.” sözleri ve önceki açıklamaları ‘pazarlık’ konusunu tekrar gündeme getirdi.

AB’yi mülteciler konusunda gerekli maddi desteği vermemekle suçlayan Erdoğan’ın, 1 milyar Euro teklifine verdiği cevap “pazarlık mı yapıyor?” sorusunu akıllara getirdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ