Vatandaşı Yeşil Kart'a muhtaç ettiler: Sayı 8.6 milyon kişiye ulaştı

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz yoksulluğu artırdı. Yoksulluk, bu yılın ilk yarısında aylık geliri 852 liranın altına gerileyen 366 bin kişiyi daha desteğe muhtaç hale getirdi. Yeşil Kart’lı vatandaş sayısı 8 milyon 628 bine ulaştı.
Ekonomide yaşanan küçülme nedeniyle, işsiz sayısı ile birlikte yardıma muhtaç yoksul sayısında da büyük artış yaşandı.


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre, bu yılın ilk altı aylık döneminde, aylık geliri 852 liranın altına düştüğü için devletin sosyal güvenlik primi desteğine muhtaç hale gelen kişi sayısı 366 bin kişi artarak, 8 milyon 628 bin kişiye ulaştı.

Yasa gereği, gelirinin aynı hanede yaşayan aile içinde kişi başına düşen tutarı, asgari ücretin üçte birinin yani 852 lira 66 kuruşun altında olanlar, sağlık hizmetlerinden Yeşil Kart ile ücretsiz yararlanıyor.

Aynı hanede yaşayan aile içinde kişi başına düşen gelir tutarı 852.66 TL'nin üstünde çıkanlar ise aylık 76.6 TL tutarındaki Genel Sağlık Sigortası (GSS) primini kendisi ödüyor.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, ancak lise mezunu gençler 20, üniversite mezunu gençler ise 25 yaşına kadar anne ya da babasının sigortası üzerinden GSS ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Anne ya da babasının sigortası olmayanlar ise gelir testi yaptırmaksızın, primi devlet tarafından karşılanmak üzere GSS'li sayılıyor.

Türkiye ortalama yıllık eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert geliri, 2018'de 24.199 lira oldu. Türkiye İstatistik Kurumu'nun, 2018 yılı gelir ve yaşam koşulları araştırması bölgesel sonuçlarına göre, geçen yıl itibarıyla en yüksek gelir “İstanbul” bölgesinde görülürken, gelir eşitsizliğinin en düşük tespit edildiği  bölge “Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli” oldu. Veriler, Türkiye'de yoksulluğun hızla artığını da gösterdi. Türkiye'de yıllık geliri 10 bin 670 lira olan 16 milyon 888 bin kişi bulunuyor. Bu rakam aynı zamanda nüfusun yüzde 21.2'sine denk geliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ