Vaka sayılarındaki artış Avrupa'yı alarma geçirdi

Koronavirüs salgını nedeniyle Avrupa’da önlemler sıkılaşıyor. Almanya, Fransa, Hollanda ve İngiltere’de sokağa çıkma yasakları geliyor. İrlanda yardım talep etti. Alınan önlemler ise eleştiriliyor.

Son günlerde enfeksiyon sayılarının artmasıyla beraber birçok ülke önlemleri sıkılaştırmaya başladı. İngiltere yeni 3 seviyeli sisteme geçiyor. Hangi düzeyde önlem alınacağına ise yerel yönetimler karar veriyor. Yeni önlemler alınmasının sebebi vaka sayılarının marttaki düzeye yaklaşıyor olması. İngiltere’nin birçok yerini ve Londra’yı içine alan bölgede geçerli olan 1. düzeyde en fazla 6 kişi bir araya gelebiliyor. Bar ve lokantalar ise saat 22’de kapanmak zorunda. Yoğun nüfuslu sanayi bölgelerini kapsayan kuzey ve orta İngiltere’de ise 2. düzey önlemler alınacak. Bu düzeyde özel ziyaretler yasak olacak. 3. düzey ise Liverpool şehrinde geçerli. Alkol satışı tamamen yasak ve iki farklı haneden kişilerin ne içeride ne dışarıda bir araya gelmeleri yasak. Geçen hafta İngiltere’de her 100 bin kişiden 834’ünün koronalı olduğu kayıtlara geçti.

İRLANDA BAŞBAKANI YARDIM TALEP ETTİ


Korona salgını başladığından bu yana 5 milyonluk İrlanda’da 300 bin kişi işsiz kaldığını bildirdi. Enfeksiyon sayıları ise en fazla Dublin ve Kuzey İrlanda sınırı bölgelerinde geçerli. İrlanda’da geçen hafta vaka sayısı 100 bin kişide 350 iken Kuzey İrlanda’da bu rakam 834. İrlanda Başbakanı Martin İngiltere Başbakanı Johnson’dan Kuzey İrlanda’da da önlemleri artırabilmek için yardım talebinde bulundu.

HOLLANDA 2 HAFTA KARANTİNADA

Geçen salı 7 bin 300 yeni vaka sayısı ile karşı karşıya olan Hollanda’nın en çok etkilenen şehirleri Amsterdam ve Rotterdam. Başbakan Rutte’nin Salı akşamı televizyondan duyurduğu “akıllı karantina“ iki hafta boyunca devam edecek. Okullar ve dükkanlar açık kalacak ancak restoranlar kapanacak. Takım sporları yasaklanacak, 4 kişiden fazla toplanmak yasaklanacak. Ayrıca ev ziyaretine sadece 3 kişiye kadar izin veriliyor. Saat 8’den sonra alkol satışı yasaklanacak ve 13 yaştan itibaren herkes maske takmak zorunda. Saat 22’den itibaren sokağa çıkma yasağı geçerli olacak. Ancak Hollanda yönetimi ekonomik kaygılar sebebiyle karantina konusunda endişeli.

FRANSA ZOR DURUMDA

Fransız Hükumeti’nin kriz yönetimi ve pandemiyi durdurma çalışmalarına sert eleştiriler yöneltiliyor. Şimdiye kadar kararlarını merkezi veren Fransız Hükumeti artık yerel durumlara ayak uydurmaya çalışacak. Kararlar valiler tarafından verilecek. Fransız Sağlık Sistemi’nin ikinci dalgayı kaldıramayacağından korkuluyor: Günde 26 bin kişinin test sonuçları pozitif çıkıyor. En çok etkilenen şehirler arasında Paris, Marsilya, Lille, Lyon ve Toulouse var. Ayrıca çıkartılan Korona Takip Uygulaması “StopCovid” 2.6 milyon kişi tarafından indirilip 1 milyon kişi tarafından silindi. Başbakan Castex, kendisinin bile programı indirmediğini belirtip daha iyi bir program sözü verdi.

BELÇİKADA ÜNİVERSİTEDE KORONA KABUSU

Belçika’nın başkenti Brüksel’in güneyinde yer alan Ottignies-Louvain-la-Neuve şehrindeki UC Louvain Üniversitesi’nde 600 üniversite öğrencisi koronavirüse yakalandı. Üniversite yönetimi, gerekli önlemlerin alındığını ancak öğrencilerin okul dışında enfeksiyon kaptıklarını savundu.

ALMANYA’DA ALINAN ÖNLEMLERE DOKTORLARDAN ELEŞTİRİ

Almanya nisan ayından beri ilk defa günde 5 binin üzerinde vaka ile karşı karşıya. Ayrıca ölümcül vaka sayısı 13’den 40’a yükseldi. Alman sağlık kurumu Robert Koch Enstitüsü, enfeksiyon sayısının artışında hızlanma olduğunu ifade etti. R değeri ise 1.18’e çıktı. En çok etkilenen eyalet Kuzey-Ren Vestfalya ve en çok vaka Berlin-Neukölln’de görülüyor. Sokağa çıkma yasağı, seyahat yasağı ve alınan önlemlerde birlik olmaması eleştiriliyor. Ayrıca Federal Doktorlar Odası Başkanı, seyahat yasaklarının kaldırılmasını talep ediyor. Bu yasakları zararlı ve gereksiz bulduğunu ifade ediyor.

İSVİÇRE’DE HASTA SAYISI ARTIYOR

Aynı gün içerisinde 2 bin 823 yeni vaka bildirilen İsviçre’de komşu ülke Lichtenstein ile beraber toplam vaka sayısı 68 bini geçti. Ölü vaka sayısı ise 1816’ya yükseldi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ