TL’nin değer kaybetmesiyle başlayan turist akını vakaları patlattı

TL’nin değer kaybetmesiyle başlayan turist akını ve sınırlardaki denetimsizliğin, Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve Artvin'deki vaka sayılarının en çok artan iller arasında olmasının nedeni olarak görülüyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından son açıklanan haftalık Covid-19 vaka tablosuna göre 100 bin kişide görülen vaka sayısı en çok Edirne’de arttı. Edirne’yi bir diğer sınır şehri olan Artvin izlerken, Trakya’da Tekirdağ ve Kırklareli de en yüksek vaka artışı görülen iller arasında yer aldı.

Edirne’de bir önceki hafta 278,59 olan vaka sayısı 311,95’e, Tekirdağ’da 336,43’ten 358,63’e, Edirne dışında Bulgaristan’a sınırı olan Kırklareli’nde ise 456,13’ten 467,74’e yükseldi. Trakya’daki bu üç şehir bir önceki hafta da vaka sayıları en çok artan şehirlerarasında yer alıyordu.


Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle beraber, Bulgaristan başta olmak üzere, çeşitli Balkan ülkelerinden turistler yoğun bir şekilde Edirne ve Kırklareli’ne alışverişe geliyor. Bu şehirlerdeki vaka artışlarının sebebinin bu yoğun sınır hareketliliği olduğu belirtiliyor.

Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Gürcan Altun, sınır kapılarında PCR testlerinden başka hiçbir denetimin olmadığını, bu denetimin bile düzgün bir şekilde yapılıp yapılmadığı konusunda şüpheleri olduğunu dile getirdi. Altun, Bulgaristan’da para karşılığı sahte PCR testi yapıldığı yönünde duyumlar aldıklarını, bu durumun doğru olmamasını umduklarını söyledi.

Altun, pandemi döneminde yurtiçi ve yurtdışı seyahat hareketliliğin daha kontrollü olması gerektiği belirtti ve ekledi: “Bulgaristan vaka ve ölüm oranlarında en üst sıralarda. Çift doz aşı olanların oranı yüzde 26 civarında. Gelen turistlerin kapalı alanda bile maske takmadığı gerçeği var. Esnaf da iş yapma arzusuyla kimseyi uyarmıyor. Edirne’deki iki sınır kapısından ortalama olarak günde 3 bin Bulgar turist geçiyor. Bulgarların dışında Moldova, Sırbistan’dan dahi otobüslerin geldiğini görebilirsiniz. Bu nüfus hareketliliği nedeniyle vaka sayıları bölgemiz açısından yüksek. Edirne ve Kırklareli’ndeki üç sınır kapısından girenler alışveriş için Çorlu’ya kadar gidiyorlar. İşte bunun sonucunda da bu üç il vakalarda en yüksek orana erişiyor.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ