Termik santrallerin zehrine yeni kılıf uydurdular

AKP’in hazırladığı ancak AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın vetosuyla 2.5 yıl daha ülkeyi zehirlemelerine izin verilmeyen kömür santrallerine sessiz sedasız atık muafiyeti getirildi.
Yıl sonunda kapatılması beklenen termik santrallerin tehlikeli atıklarına yeni muafiyetler getirildi. Muafiyet sayesinde bazı santrallerin kapatılmaktan kurtulacak.


TERMİK SANTRALLER ZEHİRLEMEYE DEVAM EDECEK

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın vetosuyla 2.5 yıl daha ülkeyi zehirlemelerine izin verilmeyen 14 kömür santraline şimdi de sürpriz bir şekilde atık muafiyeti getirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı yönetmelik ile atıkları çevre mevzuatına uymadığı için kapanması gereken çok sayıda termik santralin yeni yılda çalışmaya devam edebileceği bildirildi.

KAPANMAKTAN KURTULABİLİRLER

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Başkanı Dr. Baran Bozoğlu, baca arıtma sorunu olmayan ancak atık sahası çevre mevzuatına uymadığı için 31 Aralık 2019’da kapatılması gereken termik santrallerin bu yönetmelik sayesinde kapanmaktan kurtulabileceğini söyledi. Bozoğlu, yönetmeliğin baca arıtma sistemi çevre mevzuatına uymadığı için kapanması gereken termik santralleri ise etkilemeyeceğini belirtti.

ACİLEN İPTAL EDİLMELİ

Düzenlemenin yer altı sularını, tarım alanlarını, yüzey sularını riske atan atık sahalarını meşrulaştırma endişesi oluşturduğunu belirten Bozoğlu, “Endişelerimiz ne yazık ki bir kat daha artmıştır. Bu düzenleme ile geçmişte felaketler yaşatan Ümraniye Çöplüğü’nden daha da tehlikeli olan bu atık sahalarının 20-30 yıl daha doğayı, yer altı sularımızı, tarım alanlarımızı, yüzey sularımızı kirletmeleri riski ile karşı karşıyayız. Bu düzenlemeden acilen vazgeçilmeli ve bu tesislerin bugüne kadar kirlettikleri ve vahşi depolama yaptıkları tüm sahalar, rehabilitasyon ve kapatma planları hazırlanarak kamuoyu ile paylaşılmalı” dedi.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ