Sokağa çıkma yasağı için ne dedi?

Artan vaka sayılarının düşündürdüğü "Sokağa çıkma yasağı gelir mi?" sorusuna Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Gündemimizde yok" şeklinde yanıt verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgının son haftalarda artış göstermesine rağmen sokağa çıkma yasağının tedbirler kapsamında düşünülmediğini açıkladı. Koca, "Bilim Kurulu'nun bir önerisi olmadı. Maske ve mesafe pratik, son derece basit iki uygulama, bununla da sonuç aldığımızı biliyoruz" dedi.

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle;


YÜZ YÜZE EĞİTİM PLANLAMASINDA DEĞİŞİKLİK YOK

"Salgının çok yoğun illerde İl Hıfzıssıhha Kurulları başlatmama noktasında karar alabilir, şu an öyle bir durum yok. Hazırlık ve birinci sınıflarla ilgili ‘2+5 gün’ şeklinde bir uygulamaya geçilecek."

SALGININ SONUNA MI GELİNDİ?

“Şimdi bugüne kadar duymayı en çok arzu ettiğiniz şeyi ihtiyatı elden bırakmadan söylemenin vakti geldi. Bilimsel gelişmeler bu salgının da sonunun yakın olduğuna işaret etmektedir. Aşı konusunda dünya kamuoyuna yansıyan bilgiler umut veren belki de çare bildiren bilgilerdir. Bilim dünyası yılın sonuna kadar sonuç alınacağı konusunda hemfikirdir diyebiliriz. Şu anda hazırlık çalışmaları faz 3 aşamasında olan 9 aşı var. Biz de Türkiye olarak kendi aşı çalışmamızı sürdürürken, en erken uygulama için tedarik teşebbüslerimizi başlattık. Bugün Çin Snovak aşısı Türkiye’de ilk uygulamasına Hacettepe Üniversitesi’nde üç gönüllü insanla başladı”

HASTANELERDEKİ DOLULUK ORANLARI

“Ankara yatak doluluk oranı yüzde 52,9. Yoğun bakım yüzde 64,8, ventilatör yüzde 28,1. Günlük ortalama zatürre vaka oranı yüzde 6,02. Zatürre oranı bizim için son derece önemli, erken tedaviyle zatürrenin azaldığını, tedavi etmekte başarılı olduğumuzu gösteren bir tablo. Son hafta günlük ortalama vaka sayısı son ay vaka sayısına göre artış oranı yüzde 38, 84. Son hafta günlük ortalama vaka sayısı son ay vaka sayısına göre artış oranı yüzde 38, 84. Son hafta Ankara’nın kontrol altına alındığını söylemek istiyorum. Bu tedbirleri aynı şekilde devam ettirirsek gelecek haftadan sonra bu stabilleşen Ankara’nın durumunun aşağıya doğru düşeceğini rahatlıkla söyleyebilirim. İstanbul’da yatak doluluk oranı yüzde 55,3, yoğun bakım yüzde 60,2, son ay günlük ortalama zatürre oranı yüzde 6,53, son üç gün ise zatürre oranı yüzde 67. İzmir’de son ayda yarı yarıya zatüre oranının düştüğünü, orada da filyasyon ve tedavinin erken başladığını, hastane yükünün azaldığını söylemek istiyorum. Yoğun bakım yataklarımızın doluluk oranlarında az da olsa kısmi bir düşme, buna karşı ventilatör doluluk oranlarımızda son haftalara göre hafif bir yükselme eğilimini görüyoruz.”


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ