"Sigara yasağına kahveler uyuyor ama mecliste adliyede emniyette ihlal var"

10 yıl önce büyük kampanyalarla başlatılan ‘Dumansız Hava Sahası’ kampanyasının mimarlarından eski AKP milletvekili Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, gelinen noktadan şikayetçi.
Milliyet’e konuşan Erdöl, kampanyanın ardından yüzde 27’ye kadar düşen sigara kullanım oranının 2013’ten sonra artışa geçtiğini ve tekrar yüzde 32’ye çıktığını belirtti.


Kahvehanelerde vatandaşın kendi otokontrol sistemi ile kapalı alanda sigara içmeme yasağına uyulduğunu anlatan Erdöl, ancak kamu kurumlarında ihlaller olduğunu belirtti.

Kamu binalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediklerine uyulmadığını vurgulayan Erdöl, Meclis, adliye, emniyet başta olmak üzere tüm kamu kurumlarında ihlaller olduğunu kaydetti.

2007 seçiminden sonra ilgili kanunu Meclis’e sunduklarını belirten Erdöl, Temmuz 2009’da ‘dumansız hava sahası’nın yürürlüğe girdiğini, bunun baş kahramanının da dönemin başbakanı Erdoğan olduğunu söyledi.

CUMHURBAŞKANIMIZIN SÖYLEDİKLERİ KAMUDA UYGULANMIYOR

Prof. Dr. Cevdet Erdöl, “Sigara tüketim oranları düşüyor mu?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“Maalesef 2013’den sonra tütün kullanımında artış var. Tütün endüstrisinin de taktikleri oldu. Sigara kullanım oranı yüzde 27’ye düşmüştü ancak tekrar yüzde 32’lere çıkmış durumda. Uygulamada gevşeklik söz konusu. Ne yazık ki idareciler kendi insiyatifleri ile yasanın ihlalini örtbas ediyorlar.

Ne yazık ki adliyede, emniyette, Meclis’te, kamu binalarında ihlaller var. Kahvehanede, vatandaş kendi oto kontrol sistemini kurmuş durumda. Üzülerek söylüyorum, bazı bakanlıklar da bile sigara içiliyor. Cumhurbaşkanımızın söylediklerini alt kademeler tam anlamıyla uygulamıyor.

ESNAFIN BAHANESİ YÜZÜNDEN KANUN NARGİLE İÇİN UYGULANAMIYOR

Erdöl, kapalı alanlarda nargile içildiğinin hatırlatılması üzerine de şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kanunu nargileyi de ihtiva edecek şekilde çıkardık ancak 2008’den, 2013’e kadar nargile konusu suistimal edildi. Ekipler nargile kafeye ceza kesmeye gittiğinde, esnaflar ‘Tütün için ceza kesebilirsiniz ancak bu tütün ihtiva etmiyor. Aromalı, elmalı, muzlu’ diyerek sudan bahanelerle kanunu delmeye ve uygulanamaz hale getirmeye çalıştı.

Halbuki, nargile 1 paket sigaradan 10 kat daha fazla zehir saçıyor. Her nargilenin içeriği bilinmiyor. Nargileye uyuşturucu madde, şişesindeki suya alkol katanlar olabiliyor.” 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ