Sağlık Bakanlığının genelgesi nedeniyle onlarca hasta kör oldu iddiası

Bütçe kısıtlaması nedeniyle “EYLEA-LUCENTIS iğneleri yerine AVASTIN-ALTUZAN kullanın” talimatı hastaları kör etti. Bir doktor itiraf ederken kameraya alındı.


Sağlık Bakanlığı 28 Ocak 2019’da yayınladığı genelgede; hastanelerin göz servislerine, hastalarda öncelikle EYLEA ve LUCENTIS iğnelerinin kullanılmaması ilk olarak AVASTIN ve ALTUZAN iğnelerinin kullanılması talimatı verdi.

Yıllardır kullanılan ve göz kaybetme riski taşıyan hastalarda kullanılan başarılı iğneler olan EYLEA ve LUCENTIS göz için imal edilen özel iğneler. Yani bu iki ilacın spesifik alanı göz/retina tedavisi. Bakanlığın 28 Ocak 2019’da zorunlu hale getirdiği AVASDIN ile ALTUZAN iğneleri ise spesifik olarak onkolojide yani kanser hastalıklarında kullanılan iki ilaç.


Bakanlığın hastanelere genelge ile ilk kullanımını emrettiği AVASDIN ile ALTUZAN hastaların gözlerinde 3 kere denenecek ve netice alınmaz ise asıl göz iğnesi olan EYLEA ve LUCENTIS iğneleri hastalara uygulanacak.

ONLARCA HASTA GÖZÜNÜ KAYBETTİ

Bu uygulama nedeniyle onlarca hastanın gözünü kaybettiği belirtiliyor. Hastaların şikayetleri görmezden gelinirken bir hasta yakını tarafından çekilen videoda bir doktor, hastaların gözlerinin artık geri getirilemeyecek kadar kötü durumda olduğunu itiraf ediyor. Doktor kararı devletin aldığını belirtirken, bundan sonra yapabileceklerinin kısıtlı olduğunu söylüyor. Videonun Kırıkkale Üniversitesi Hastanesi’nde çekildiği belirtiliyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ