Sağlık Bakanı’ndan Coronavirüs açıklaması: Risk kapıya geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’in ardından çeşitli ülkelerde görülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ve alınan önlemlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


AA’ya konuşan Koca, “Risk kapıya geldi, son derece önemli. Bölgemizde her geçen gün artıyor yayılım. Tedbirlerimizi almamız, sınırdan girişleri önlememiz gerekiyor. Herkesin maske kullanmasına gerek yok ama gribi olan, soğuk algınlığı belirti ve bulguları olanlar bulaştırmamak üzere maske kullanmalı.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı’nın açıklamasında satır başları şöyle;


“Kum’da yaşayan Türkleri getirmekle ilgili özel bir yaklaşım. Uçakta mesela Çin’den Vuhan dışından gelebileceklerle ilgili özel prosedür uyguluyoruz. Fakat Kum ve Meşet’ten gelenleri içeri almama gayretinde olduk. Cuma gününden itibaren Kum ve Meşet bağlantılı olanları karantinaya aldık. 23 kişiyi hastalık belirtisi olduğu için sınırlarımıza almadık Türk vatandaşları değil İranlılar için.”

UÇAĞI İNDİRMEK İÇİN ANKARA’YI UYGUN GÖRDÜK

“Riski minimalize etmek için karantinaya ya da gözleme almamız gerektiğine karar verdik. Uçağı niye Ankara’ya çevirdik. Daha önce geçmişte hastane hazırdı, İstanbul’da hazır olan hastaneler var. Daha önce de personelin deneyiminin varlığı Ankara’yı daha uygun gördük.”

VİRÜS 33 ÜLKEDE GÖRÜLDÜ

“Çin dışında 33 ülkede görüldü. Şu ana kadar Türkiye’de koronavirüs vakası görülmedi. Ancak bu görülmeyecek anmalına gelmez. Ne kadar ülkeye girişi geciktirilebilirse o kadar iyi. Tük tedbirlerimiz virüsün girişini engellek. İlk günden itibaren tüm illerde referans hastaneleri oluşturduk. Bu anlamda hazırlıklıyız. Önemli olan virüsün ülkeye girişi geciktirilmelidir. Bu süreçte asıl yaptığımız Dünya Salğık Örgütü önerilerini yayınlamadan önce hızla birim kurulu oluşturduk.”

14 GÜN GÖZETİM ALTINDA TUTUYORUZ

“Başka ülkeler üzerinden gelip Çin’e uğrayan herkesi 14 gün gözetim altına alıyoruz. Bundan sonraki süreçte İran ile benzer durumu yaşayacağız. Risk kapıya geldi, son derece önemli. Bölgemizde her geçen gün artıyor yayılım. Tedbirlerimizi almamız, sınırdan girişleri önlememiz gerekiyor. Sınırdan içeri girenleri önlememiz gerekiyor. Cuma gününden itibaren pazar gününe kadar o süreçte 28 kişiyi geri gönderdik.”

EYLEM PLANI HAZIRLANDI: SAHRA HASTANELERİ KULLANILABİLECEK

“Türkiye’de vaka görülmesi halinde gerekli eylem planı da tamamlandı. Bu kapsamda tüm sağlık teşkilatı bu konuda bilgilendirildi ve hazır duruma getirildi. Hastanelerde gerekli tedbirler alındı, referans hastaneleri belirlendi. Bu hastanelerde izolasyon odaları oluşturuldu. Olası salgın durumuna karşı sahra hastaneleri kullanılabilecek duruma getirilerek hazırlandı. Tedaviye yönelik antiviral ilaç stoku yeterli hale getirildi. Vatandaşların hastalıktan korunmak için kullandığı maske ve sağlık personeli için tıbbi donanım ve kıyafetleri tedarik stoklandı. Kum ve Meşhed öyküsü ve teması olanları mutlaka karantinaya alıyoruz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ