Prof. Saltık: Türkiye, aşıya ulaşmakta geç kaldı

Türkiye'nin koronavirüs aşısına ulaşımı ilgili değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Ahmet Saltık, "Türkiye, büyük bir aşı kıtlığı içinde dışarıya el açmış bir ülke konumunda" dedi.

Türkiye’nin aşı seçme şansının olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Saltık, “Bulduk da bunadık mı gibi bir söz var Türkçede, benzetmek için söylüyorum, aşı seçmek gibi bir şansımız yok. Türkiye’de de bir aşı kıtlığı yaşıyoruz’ dedi.

"TÜRKİYE, AŞIYA ULAŞMAK KONUSUNDA GEÇ KALDI"


Artı TV’de ‘Nazım Alpman’la Gün Başlıyor‘ programına konuk olan Prof. Dr. Ahmet Saltık, Türkiye’nin aşıya ulaşımda geç kaldığı değerlendirmesini yaptı:

“Türkiye’de de bir aşı kıtlığı, hatta yoksunluğu yaşadığımızı söyleyebiliriz. İngiltere 8 Aralık’ta başladı, bugün neredeyse 1 ay olmak üzere. İsrail, nüfusunun onda birini aşıladı. Pek çok ülke başladı, başlıyor, ABD büyük bir yol alıyor ama biz hâlâ başlayamadık. Ocak ayı ortalarına doğru başlayabileceğiz.

Birkaç gün önce Çin’den getirilen aşının biyo güvenlik testleri en az 2 haftada tamamlanabiliyor. AB de 27 Aralık’ta başladı aşılamaya. Türkiye güya çok iyi yönetiyordu salgını ama bugün halkına aşıyı yeterince sağlayamayan, batı ülkeleri gibi erken başlayamayan, çok geciken, büyük bir aşı kıtlığı içinde dışarıya el açmış bir ülke konumunda.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ