Prof. Dr. Akın: Mutasyonlu virüs çok hızlı yayılıyor, 33 ilde görüldü

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, mutasyonlu koronavirüsün şu ana kadar Türkiye’de 33 şehre yayıldığını söyledi.


Mutantlı virüsün Vuhan’dan dünyaya dağılan virüse göre çok daha hızlı olduğunu belirten Akın, "Ölüm sayılarının artmasından, yoğun bakımlara yüklenilmesinden tedirginiz" dedi.

Mutasyonlu virüsün şu ana kadar Türkiye’de 33 ile yayıldığını söyleyen Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, yayılım hızının yüksekliğine dikkat çekti:
‘YOĞUN BAKIMLARA YÜKLENİLMESİNDEN TEDİRGİNİZ’ 

“Öyle bir mutantla karşılaştık ki yayılımı Vuhan’dan dünyaya dağılan virüse göre çok hızlı. İngiltere örneğini biliyorum. İngiltere’de yaklaşık 5 hafta sonunda saptanan tüm virüslerin yüzde 70’i bu mutant virüs oldu yani çok hızlı yayılıyor. Ölüm sayısının artmasından, yoğun bakımlara yüklenilmesinden bir parça tedirginiz.”

‘KONTROL EDEMEDİĞİMİZ MUTANT VAKALARI ARTIYOR’

Mutant virüsün hastalık şiddetinde değişiklik yapmadığına dikkat çeken Akın, şöyle devam etti: “Hastalığın şiddeti değişmiyor, yüzde 1 ölüm varsa 100 kişiden 1’ini kaybedebilirsiniz. Ancak, vaka sayısı 100 bin olursa bin kişiyi kaybedersiniz, onun için de ölüm sayısının artmasından, yoğun bakımlara yüklenilmesinden bir parça tedirginiz. Şu an yük taşınıyor. Çünkü vaka sayısı kontrol edilebilir ölçüde ama kontrol edemediğimiz yeni mutant vakaları artıyor.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ