Prof. Başer: Türkiye’de pandemi ölümleri resmi rakamların 4 katı

Sağlık Ekonomisi Uzmanı Prof. Dr. Onur Başer, Türkiye’de koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısının Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı resmi rakamların dört katı olduğunu söyledi.


Sağlık Ekonomisi Uzmanı ve New York merkezli Columbia Data Analytics Analitik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Onur Başer, salgın süresince meydana gelen vefatları analiz etti. Başer, araştırmasında Türkiye’de Covid-19 kaynaklı ölümlerin 4 kat fazla olabileceği sonucuna ulaştı.

‘RESMİ RAKAMLAR YANILTIYOR’ 


Resmi rakamların gerçeklikten ve şeffaflıktan ve uzak olduğuna dikkat çeken Başer, “Bu şekilde salgının gerçek yükünü ölçemiyoruz, kapanma olmadan da kapanan devletlerden daha iyi durumdayız gibi bir yanılgı ortaya çıkıyor. Bu da her geçen gün vefat sayılarını daha da artırıyor” dedi.

2020 Mart başından itibaren Türkiye’de görülen Covid-19 hastalığı ile Sağlık Bakanlığı 2020 yılında toplam 21 bin 981 ölüm açıkladı. Prof. Başer, yaptığı araştırmada doğrudan ve dolaylı olarak 2020 yılındaki fazladan ölüm sayılarını hesapladı.

ÖLÜMLERİN ORTALAMASI ALINDI 

Covid-19’un sağlık sistemine getirdiği yükün insan ölümlerine etkisini göstermek amacıyla yapılan çalışmada, 2017-2018-2019 yıllarındaki ölümlerin ortalaması alındı. Epidemiyolojide fazla ölümlerin hesaplanmasının sıklıkla kullanılan bir yöntem olduğunu ifade eden Prof. Başer, fazla ölümlerin sadece Covid-19 ile ilgili değil tüm sağlık sebeplerinden dolayı ölen sayıyı kapsadığını söyledi.

BİR DE DOLAYLI ÖLÜMLER VAR 

Başer, “Pandemi sırasında Covid-19 sebebiyle hastanelerde yer bulamayan veya hastaneden virüs bulaşır korkusuyla tedavilerini erteleyen ve kanser, kalp gibi hastalıklar sebebiyle ölen hastaların sayıları da fazla ölümlerin içerisinde bulunuyor. Diğer ülkelere baktığımızda, fazla ölümlerin üçte ikisi direkt Covid-19 ile ilgili, 3’te biri ise dolaylı ölüm olarak saptanıyor” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ