Oxford’dan aşı müjdesi: İkinci faza geçtik

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını (Covid-19) nedeniyle 5 milyondan fazla kişi enfekte oldu, 333 bini aşkın kişi de hayatını kaybetti.
Salgının yayılmasını önlemek amacıyla aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları devam ederken, İngiltere'den müjdeli bir haber geldi.

Ülkenin prestijli üniversitelerinden biri olan Oxford Üniversitesi, klinik çalışmalarda ikinci faza geçtiklerini duyurdu. Bu aşamada geniş çaplı uygulamada prototipin koruyuculuğu test edilecek.

İkinci fazda 10 bin 260 katılımcıya aşı uygulanacağı belirtilirken, insanlar üzerindeki geniş ölçekli etkisi test edilecek.


Bu aşamada farklı yaş gruplarından çocuk ve yaşlıların da bulunacağı öğrenildi.

Araştırmanın başındaki isim Prof. Dr. Andrew Pollard, “Çalışmalar başarılı bir şekilde ilerliyor. İkinci fazda geniş çaplı uygulamada koruma sağlayıp sağlamadığını göreceğiz” açıklamasında bulundu.

Oxford Üniversitesi aşı çalışmaları kapsamında Cambridge merkezli ilaç devi AstraZeneca'yla işbirliğine gitmişti. 

AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi'nin yaptığı bu ortaklık kapsamında, aşı adayı başarılı olursa dünya çapında erişebilir olacak. Aşının, düşük ve orta gelirli ülkelerde hızlı dağıtılması için uluslararası ortaklarla çalışılacak. Anlaşmanın her iki tarafı da kâr amacı gütmediklerini, sadece üretim ve dağıtım için bütçe ayırdıklarını bildirmişti.

Oxford Üniversitesi Tıp Profesörü Sir John Bell, "AstraZeneca ile ortaklığımız önümüzdeki yıllarda salgınla mücadelede büyük bir güç olacak. Etkili bir onaylanmış bir aşımız olduğunda, koronavirüse karşı güçlü bir durumda olacağız" açıklamasında bulunmuştu.

ABD’den 1 milyar dolarlık destek alan şirket, 400 milyon doz aşı üretebileceklerini açıklamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre dünya genelinde sürdürülen 108 aşı çalışması bulunuyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ