Normalleşme sağlık çalışanlarının yükünü artırdı

1 Haziran’dan itibaren başlatılan normalleşme sonrası sokaklarda yoğunluğun artması ve tedbirlere dikkat edilmemesi nedeniyle artan vaka sayısı, sağlık çalışanlarının yükünü artırdı. Vaka sayısının bu hafta daha da artması bekleniyor.


1 Haziran’dan itibaren normalleşme gerçekleşirken vakalar çoğaldı, sağlık çalışanlarının yükü daha da arttı. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bengi Başer, vaka sayısının daha da artmasını beklediklerini belirterek, artan vaka sayısının sağlık çalışanlarını tükettiğini kaydetti.

BİRÇOK İLDE VAKALAR ARTTI, DAHA DA ARTACAK


BirGün’den Dilara Şimşek’e konuşan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bengi Başer, artan iş yüküne ve 1 Haziran’dan itibaren artan vakalara dikkat çekti. Prof. Dr. Başer, birçok ilde vakaların eskiye göre daha da arttığının altını çizerek, “Veriler özellikle il bazında hazırlanmalı. Hangi ilde vakanın daha çok arttığının belli olması, insanların kendisine çekidüzen vermesini; bizim de genel tabloyu görmemizi sağlar. Poliklinik başvurularımızda ilk başlardaki ağır şikâyetler yok; daha çok ateşsiz, mevsimsel bir nezle, alerjik rinit ya da gribal enfeksiyonmuş gibi şikâyetlerle hastalar geliyor. Gözlemlerimize göre vakaların arttığını söyleyebiliriz, özellikle bu hafta daha fazla bekliyoruz” dedi.

SÜREKLİ MASKEYLE ÇALIŞAN SAĞLIKÇILAR TÜKENDİ

Sağlık çalışanlarının iş yükünün arttığını belirten Prof. Dr. Başer, “Sağlık çalışanları tükendi. Sürekli maskelerle uzun saatler çalışmak ve kaygı bizi tüketiyor. Yoğun bakımda çalışanlar daha fazla yıprandı. Bir izin mekanizmasının ciddi ele alınması ve iş yükünün azaltılması adına yeni elemanların devreye sokulması gerekir. Ciddi bir psikolojik destek verilmeli. Hepimiz sevdiklerimizden uzak kalıyoruz. Bakanlık bu konuya da eğilmeli” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ