Mikrobiyolog tarih verdi: O zamana kadar kontrol altına alınması imkânsız

Dünya genelinde koronavirüs nedeniyle vaka sayısı 2 milyona yaklaşmış durumda. 108 binden fazla kişi de salgın nedeniyle yaşamını yitirdi.
Bilim insanları virüse karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Herkesin merak ettiği soru ise şu: Virüs ne zaman kontrol altına alınacak?

Hong Kong Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, yeni tip koronavirüsün Sars’tan üç kat daha fazla patojen ürettiğini ortaya koydu. Araştırmayı yürüten doktorlardan mikrobiyolog Yuen Kwok-yung "Salgının temmuz ayına kadar kontrol altına alınması imkânsız" dedi.

Hong Kong Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, Covid-19 hastalarının akciğer dokuları incelendi. Altı koronavirüs hastası araştırma için akciğer dokularının bir bölümünün alınmasını kabul etti. 


Araştırma sonuçlarına göre, Covid-19'un 48 saat içinde 100'e yakın kez türeyebileyeceği, bu sayısının Sars için 10 ile 20 arasında olduğu belirlendi. Aynı zamanda Covid-19'un Sars virüsünden daha yavaş bağışıklık ve solunum yanıtlarına neden olduğu belirtildi. 

Araştırmayı yürüten doktorlardan Jasper Chan Fokwoo, "Bu virüs ninja gibi, vücut içinde bağışıklığı düşürüp ürüyor" dedi. 

Araştırmayı yürüten bilim insanlarına göre düşük şiddette semptom ya da görülmeyen semptomların virüsün kontrol edilmesini zorlaştırdığını söyledi. Bu nedenle tedbirlerin sürmesi gerektiğini belirten mikrobiyolog Yuen Kwok-yung, "Temmuza kadar virüsü kontrol altına almanın hemen hemen hiç yolu yok" diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ