Kovid-19 belirtileri sağlıkçılar için çalışmaya engel değilmiş!

Dicle Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği, enfekte olan çalışanlarını belirtileri devam etse bile iş başı yapmaya çağırdı. Başhekimlik, iş başı yapılmasının mecburi olduğunu belirtirken kararını Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı rehbere dayandırdı.

Kovid-19’la mücadelede en riskli grup sağlık çalışanları.

Şu an kadar koronavirüs salgını sebebiyle en çok ölümün yaşandığı meslek gruplarının başında da sağlık çalışanları geliyor.


SAĞLIK PERSONELİ BELİRTİLERİ SÜRSE DE ÇALIŞACAK

Sağlık çalışanları ve hastalar için büyük risk taşıyan bir uygulamaya imza atıldığı ortaya çıktı.

Dicle Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği, enfekte olan çalışanlarının “Belirtileri sürmesine rağmen” işlerine dönmesini istedi.

“HASTALIK BELİRTİLERİ ÇALIŞMAYA ENGEL DEĞİLDİR”

Birgün’de yer alan habere göre, başhekimlik tarafından yayımlanan yazıda, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda hazırladığı rehber hatırlatılarak, “PCR testi pozitif çıkan çalışanlarımız PCR testi yapıldıktan gün 10 gün sonra maskeyle çalışmaya devam edeceklerdir” denildi. Yazıda, “Kişilerde tat, koku, duyu kaybı ve öksürük semptomlarının olması, çalışmaya ve izolasyonun sonlandırılmasına engel değildir. Maske ile çalışmaya devam edeceklerdir” ifadeleri yer aldı.

Yazıda, diğer personelin hasta bir personelle çalışmaya yapacakların muhtemel itirazın önüne de geçilmek istendi.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akdağ imzalı yazıda, “Çalışanın kendi servisinde çalışan mesai arkadaşı veya tedavi ettiği hastaların pozitif çıkmış olması veya pozitif hasta ile temaslı olması test yapılmasını gerektirmez. Semptom olmadıkça maske ile çalışmaya devam etmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

SAĞLIK SENDİKALARI KARARA TEPKİLİ

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’ndan (SES) yapılan açıklamada ise üniversite yönetimine tepki gösterilerek, “Hastalığının 10’uncu gününde zorla işe başlatılan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Ahmet Akbaş’ın ölümü hafızalarımızda bu kadar tazeyken sağlık emekçilerini bile bile ölüme göndermek, sağlık emekçilerini hastalığın kaynağı haline getirmek suçtur. Bu suça ortak olmayalım” dendi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ