Koronavirüs kaynaklı can kaybı 1006’ya yükseldi

Koronavirüs salgınında dolayı Türkiye’deki can kaybı 24 saatte 98 kişi artarak 1006’ya ulaştı. Bu süreçte 4 bin 447 kişiye yeni tanı kondu.
Türkiye’de toplam vaka sayısı da 47 bin 29’a yükseldi. Hastanelerdeki yoğun bakımlardaki hasta sayısı ise bin 667 olarak kaydedildi. Bugüne kadar ise toplam 2 bin 423 hasta iyileşti.


İşte Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 10 Nisan 2020’nin Koronavirüs tablosu;Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının Türkiye’deki durumuna ilişkin açıklama yaptı.

Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Sizden öncelikle şunu istirham ediyorum. Sözlerimi özellikle şahssınız için söylediğimi kabul edin. Bütün ülkemin dikkati şahıs şahıs bu sözlerde olsun istiyorum.

Türkiye Cumhuriyeti’nin toplam sağlık personeli sayısı 1 milyon 61 bin 635’tir. Bunun 165 bin 363’ü doktor, 204 bin 969’u hemşiredir. Bu görev başında olan bir sağlık ordusudur. Türkiye sağlığı öncelikli hizmet alanı olarak görmüştür. Yoğun bakım kapasitesinde Avrupa’nın en avantajlı ülkesiyiz, ülkenizin sağlık altyapısına güvenin.

2 bin 423 hastamız iyileşip taburcu edildi. Sağlık ordusunun kararlılığına güvenin.

Corona virüs aradığı temas ortamını bulursa size kolayca bulaşacaktır. Taşıyıcılardan biri siz olabilirsiniz.

Sosyal hareketliliği asgariye indirin, bana bir şey olmaz düşüncesine kapılmayın. Bu düşünce tehlikelidir.

Kuralları tavizsiz uygularsak hastalığın yeni kişilere bulaşmasını önleyeceğiz, azaltacağız.

Salgına karşı verdiğimiz savaşta Meclis’imizden bir kalkan istiyorum. Hastalıkla Türkiye’nin bütün şehirlerinde mücadele ettiğimiz bir aşamadayız.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ