Korona aşısı, ilk insan deneylerinde ümit verdi

Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ve ABD’li ilaç şirketi Pfizer, geliştirdikleri yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını aşısının insan üzerindeki ilk aşama deneylerde potansiyel taşıdığını ve iyi tolere edildiğini açıkladı.
Aşı, insanlar üzerinde test edilen 17 aşıdan biri. Potansiyel tedavi, Moderna, CanSino Biologics ve Inovio Pharmaceuticals’ı kapsayan projelerle birlikte insan üzerindeki deneylerde umut veren ilk aşama Covid-19 aşılarının dördüncüsü.

BioNTech, 24 sağlıklı gönüllü üzerinde BNT162b1 ilacının iki dozajının test edilmesinin, enfekte kişilerde 28 gün sonra normalden daha yüksek seviyelerde Covid-19 antikorları geliştirdiğini gösterdi.

BioNTech’in kurucu ortağı ve CEO’su Ugur Şahin, “Bu ilk deneme sonuçları aşının bağışıklık sağladığını ve güçlü bir bağışıklık tepkisine neden olduğunu gösteriyor” dedi.


BioNTech ve Pfizer şimdi, 30 bin sağlıklı katılımcıyı içeren bir deney için en umut vadeden dört deneysel aşıyı seçecek. Düzenleyici kurumdan onay almaları halinde deneylerin ABD’de ve Avrupa’da temmuz ayı sonunda başlaması muhtemel.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ