Kırmızı et ömrü kısaltıyor, bitki uzatıyor

Bilim insanları, haftada 3 kez kırmızı et tüketmenin erken ölüm riskini yüzde 10 artırdığını ortaya koydu.
Harvard Halk Sağlığı Okulu’ndan araştırmacılar büyük bir grup katılımcının 8 yıllık süreyi kapsayan kırmızı et tüketim miktarı ile ardından gelen 8 yıllık süreçteki ölüm oranları arasındaki ilişkiyi inceledi.


Araştırma kapsamında 30-55 yaşlarındaki 53 bin 553 kadın hemşirenin ve 40-75 yaşlarındaki 27 bin 916 erkek sağlık uzmanının verileri kullanıldı.

Çalışmanın başlangıcında hiçbir katılımcıda kalp-damar ya da kanser hastalığı bulunmuyordu.

Katılımcılar için her 4 yılda bir düzenlenen ankette geçen bir yıl içinde kırmızı eti ne sıklıkla tükettikleri soruldu.

Yaş ve diğer potansiyel faktörleri inceleyen araştırmacılar, 8 yıl boyunca haftada 3,5 kez ve daha fazla işlenmiş veya işlenmemiş et yemenin erken ölüm riskini yüzde 10 artırdığını belirledi.

Benzer şekilde, pastırma ve sosis gibi işlenmiş kırmızı etlerin haftada 3,5 porsiyon ya da daha fazla tüketilmesi erken ölüm riskini yüzde 13 artırıyor. İşlenmemiş kırmızı et tüketimindeki artışsa erken ölüm riskini yüzde 9 yükseltiyor.

Araştırma ekibi ayrıca, kırmızı et yerine hayvan ve bitki temelli daha sağlıklı alternatifler tercih etmenin hem kadın hem de erkeklerde erken ölüm riskini azalttığını tespit etti.

Örneğin, günlük bir porsiyon kırmızı eti bir porsiyon balıkla değiştirmek, erken ölüm riskini yüzde 17 azaltıyor.

Araştırmada, “protein kaynağını değiştirmenin ya da sebze, tam tahıl gibi bitki temelli sağlıklı yiyecekler tüketmenin ömrü uzatabileceği” ifade edildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ