Kanser hastası ilaçları için 53 gündür bakanlıktan onay bekliyor

Adana'da kanser hastası İlknur Oruç, Sağlık Bakanlığı'ndan ilaçlarını temin etmek için 53 gündür onay bekliyor.
Kanser hastası kadının eşi Gaffur Oruç, "Prosedürleri bir türlü aşamadık. Bir haftadır bugün çıkacak deniliyor. Ama eşimin beklemek gibi bir lüksü yok" diyor.
 
Adana’da yaşayan 28 yaşındaki İlknur Oruç’a 2014 yılında meme kanseri teşhisi kondu. İlknur Oruç, tedavinin ardından kanseri yendi. Ancak bir yıl sonra kanser tekrar etti. Kanser genç kadının kemik ve akciğerine de sıçradı. En son beyninde de tümör olduğunu öğrenen Oruç’un tek çaresi ise Sağlık Bakanlığı’ndan gelen onayla alınacak kanser ilaçları.
 
‘BEKLEME LÜKSÜMÜZ YOK’

 
Vatan’dan Esra Can Sinav’ın haberine göre; İlknur Oruç, 3 aydır Adana Balcalı Devlet Hastanesi’nde tedavi görüyor. Ancak tedavi sırasından kullanılması gereken Herceptin ve Lapatinip isimli ilaçlar için 53 gündür Sağlık Bakanlığı’ndan onay bekliyor.
 
İlaçları kullanamadığı için durumu gittikçe ağırlaşan genç kadının eşi Gaffur Oruç, yaşadıkları zor süreci şu sözlerle ifade ediyor:
 
“Bu iki ilaçla daha önce eşim büyük oranda direnç sağladı. Doktorlarımızda tedavi sırasında bu ilacın kullanılması gerektiğini söylüyor. Tüm kanser tedavilerini kullandık ve eşim için tek seçeneğimiz bu ilaç. 53 gündür bekliyoruz. Prosedürleri bir türlü aşamadık. Bir haftadır bugün çıkacak deniliyor. Ama eşimin beklemek gibi bir lüksü yok”
 
ANCAK KURUL KARARIYLA ALINABİLİR
 

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu’ndan yapılan açıklamada ise, Herceptin ve Lapatinip isimli ilaçların kurulun kararıyla kullanılabileceği belirtildi.
 
İlknur Oruç’un başvurusunun da onay kurulunda olduğu söylenirken, 53 günlük bekleme süresinin doğru olmadığı, başvurunun 17 Ocak’ta yapıldığı ifade edildi. Açıklamada ‘10 iş günü içinde karar çıkar. Hastane yönetimi ilaç başvurusunu geç göndermiş olabilir’ denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ