İlaçlar marketlerden ‘reçetesiz’ satılacak

​Sağlık Bakanlığı yeni yıl ile birlikte yaklaşık 250 ilacın reçetesiz satılabilmesi için liste hazırladı. Bu ilaçların market ve bakkallarda da satışa sunulabileceği belirtildi. Bu hızla giderse berberlerin diş çekme ruhsatı alması yakın görünüyor.

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, “Bu işin sonu bilinçsiz ilaç kullanımı ve ölüm demek. Büyük bir vebalin altına imza atılıyor. Geri adım atılmalı”dedi.

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’nin haberine göre Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), ‘reçetesiz satılabilecek ilaç’ listesi (OTC/Over the Counter) hazırladı. Satışların şubat ayında başlatılacağı tahmin ediliyor.


İstanbul Eczacı Odası Başkanı Sarıalioğlu, 60 etken maddesi bulunan yaklaşık 250 reçeteli ilacın reçetesiz ilaç statüsüne çevrilmek istendiğini belirtti.

Listede sindirim, cilt, iskelet, solunum ve sinir sistemi üzerine etkili ilaçların bulunduğunu söyleyen Sarıalioğlu “Dünyada örnekleri daha önce oldu. Önce ilaçların bir kısmı reçetesiz ilaç diye ayrıldı, sonra sosyal güvenlik kurumları güvencesinden bu ilaçlar çıkarıldı, ardından ilaç firmaları reklamı serbest yapabildi ve fiyatlarını serbestleştirdi. Ardından da bu ilaçlar eczane dışında marketlerde satışa sunuldu” diye konuştu.

Vatandaşların ilaçları marketlerden almasının o ilacı nasıl kullanacağı ve hangi gıdayla almaması gerektiği gibi bilgileri edinememesi anlamına geleceğini belirten Sarıalioğlu, “Mesela bir demir ilacı süt ve süt ürünüyle alınırsa hiçbir faydası olmaz. Vatandaşın bu kadar basit bir bilgiyi bile öğrenme şansı ortadan kalkar. Nasıl kullanacağı ve dozunu bilmediği için çok ciddi sıkıntılarla karşılaşma ihtimali var” dedi.

AKP DAHA ÖNCE DE DENEMİŞTİ

AKP hüküeti daha önce de 'İlaç Satılan Zincir Market' açılmasına dair çalışma yapmıştı. Eczacılardan gelen yoğun tepkiler sebebi ile bundan vazgeçmişti. 

Görüldüğü kadarıyla, o dönemde 'Zincirleştirilemeyen Ezcaneler', bugün 'Market Zincirlerinin Eczaneleştirilmesi' olarak yeniden karşımıza çıkıyor.

İKTİDARA YAKIN MARKET ZİNCİRLERİ RANTI TOPLAYACAK

İktidara yakınlığı ile bilinen ve her köşe başında karımıza çıkan 'Ucuzluk Marketleri'nin bu düzenleme ile yüksek bir rant elde edecekleri muhakkak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ