Her 10 kişiden 9’u sokağa çıkma yasağı istedi

Koronavirüs salgınıyla mücadele başarısız olan Türkiye’de, vaka sayılarında ve can kaybında yaşanan artış nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulamasının tekrar gündeme gelip gelmeyeceği tartışlıyor.

Ipsos’un araştırmasına göre vatandaşların yüzde 87’si sokağa çıkma yasağı uygulamasını destekliyor. Araştırmaya katılan vatandaşların büyük bölümü uygulamanın il bazında değil tüm Türkiye’de uygulanması gerektiği inanıyor. Sokağa çıkma yasağına karşı çıkanlar ise sadece yüzde 5 ile sınırlı.

Ipsos’un Milliyet gazetesi için derlediği araştırmaya göre, toplumda neredeyse her 10 kişiden 9’u il bazında veya Türkiye genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanması düşüncesine katılıyor.


Toplumun yüzde 87’si sokağa çıkma yasağı uygulamasını desteklerken, büyük bölümü uygulamanın il bazında değil tüm Türkiye’de uygulanması gerektiğini belirtiyor. Sokağa çıkma yasağına karşı çıkanların oranı ise yüzde 5.

2 KİŞİDEN 1’İ TOPLU TAŞIMA KULLANIYOR

Toplu taşıma araçlarından en az birini çok sık veya bazen kullananların oranı yüzde 51 seviyesinde, diğer bir ifadeyle her 2 kişiden birisi toplu taşıma kullanıcısı.

Vatandaşların yüzde 43’ü kendisini toplu taşımada hiç rahat hissetmediğini, yüzde 34’ü ise pek rahat hissetmediğini söyledi. Toplu taşımaların kalabalık olması gibi nedenlerden ötürü virus bulaşma ihtimalinin yüksek olması tedirgin ediyor.

Araştırmada ebeveynlere yüz yüze eğitim olması durumunda çocuklarını okula gönderme eğilimleri de soruldu.

Okul çağındaki her bir çocuk için alınan 10 cevaptan 6’sı ‘Gönderirim’, 2’si ‘Göndermem’, diğer 2’si ise ‘Okula gönderip göndermeyeceğim konusunda kararsızım’ şeklinde oldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ