Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nden karantina süresi açıklaması

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, karantina sürelerine ilişkin açıklama yaparak, okullarda (İlk Orta ve Lise) 5. günde PCR negatif çıkması halinde karantinanın sonlandırılabileceğini duyurdu.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, karantina sürelerine ilişkin açıklama yaparak, "Temaslı Takibi ve Salgın Yönetimi Rehberi bu şekilde güncellenmiştir. Buna göre genel toplumda karantina süresinin 10 gün olması, okullarda (İlk Orta ve Lise) ise 5. günde PCR negatif çıkması halinde karantinanın sonlandırılabileceği hükmü yer almıştır" denildi.

Açıklama şöyle:


"Daha önce Bilim Kurulumuzun görüşü doğrultusunda aşılı olmayan kişilerin temaslı olması durumunda karantina süresinin 10 güne düşürülmesi, ancak 14 gün süreyle semptom takibi yapılması kararı alınmıştır.

Temaslı Takibi ve Salgın Yönetimi Rehberi bu şekilde güncellenmiştir. Buna göre genel toplumda karantina süresinin 10 gün olması, okullarda (İlk Orta ve Lise) ise 5. günde PCR negatif çıkması halinde karantinanın sonlandırılabileceği hükmü yer almıştır. 4.10 2021 tarihinden itibaren sağlık veri tabanımızda bu şekilde işlem yapılmaktadır. Genel toplum ile ilk ve orta öğretim öğrencileri dışında farklı uygulamaya işaret eden ilave bir hüküm bulunmamaktadır."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ