Eczacı sendikası: Poşet sağlık için ücretsiz oldu ama poşete koyacak ilaç bulamıyoruz

Türkiye Eczacı İşverenleri Sendikası (TEİS), eczanelerde ve piyasada ilaç bulunamadığına dikkat çekerek meselenin hızla bir halk sağlığı sorunu olmaya doğru gittiğini belirtti.


Evrensel’in haberine göre TEİS Başkanı Nurten Saydan, “Eczane poşetleri vatandaş sağlığı için ücretsiz olmuştur. Lakin hasta vatandaşlarımız için poşetlere koyacağımız ilaçları bulmakta zorluk çekiyoruz” diye konuştu.

Saydan, gece nöbetçi eczaneye gelen her 100 hastadan 20’sinin ilaç yokluğundan geri döndüğüne dikkat çekti.


‘Eczacılar çaresiz, vatandaş mağdur’

İlaç fiyatı hesaplamasında kullanılan avro kurunun 2.69 lira olduğunu aktaran TEİS başkanı, üretici veya ithalatçıların kur farkı nedeniyle zarar ettiğini ve ürünleri piyasaya sürmekte zorlandığını belirtti.

“Nöbetçi meslektaşlarımız perişan, vatandaşımızın ilaçlarını bulmak için ecza depolarına yalvarıyoruz” diyen Saydan, vatandaşların gün geçtikçe artan ilaç yokluğu ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

TEİS başkanı bu durumun eczacıları çaresiz bıraktığını, vatandaşları da mağdur ettiğini ifade etti: “Sağlıktan tasarruf olmaz, bulunmayan ilaç en pahalı ilaçtır. Bulunmayan ilacın sorumlusu eczacılar değildir.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ