Dünya Sağlık Örgütü: 'Maalesef Türkiye gibi bazı ülkelerden gelen veriler...'

Türkiye'de koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1518'ya çıkarken, vaka sayısı da 70 bine dayandı.Bu artışa dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye gibi bazı ülkelerle ilgili son değerlendirmesini açıkladı.


Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Hans Kluge, "Almanya, İspanya, İtalya ve İsviçre'den pozitif veriler geliyor" derken, "Fakat çok az iyileşme ya da yükselme durumu gösteren ülkeler de var. Bunlar arasında İngiltere, Türkiye, Belarus, Rusya ve Ukrayna var” ifadesini kullandı.

Gelecek iki haftanın Avrupa için çok kritik olduğuna vurgu yapan Dr. Kluge, "Bu virüs hepimizi çok derinden etkiledi. Havaların ısınmasına aldanmayalım, gardımızı indirmememiz gerek” sözleriyle devam etti ve ekledi:

“Normale geri dönmenin hızlı bir yolu yok. Avrupa’da vaka sayısı artıyor. Son 10 günde Avrupa’daki vaka sayısı neredeyse ikiye katlanarak 1 milyona ulaştı. Dünyadaki Covid-19 vakalarının yüzde 50’sinin yükünü Avrupa üstleniyor. Salgın fırtınasının bulutları Avrupa bölgesinin üzerinde."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise DSÖ açıklamaları ile paralellik göstermeyen açıklamalar yapmaya devam ediyor.

Bakan Koca, son olarak 15 Nisan verilerini açıklarken, "Vaka sayısındaki artış hızı, yoğun bakım ve solunum desteği ihtiyacı olan hastaların sayısındaki artış hızı sabit kalma eğiliminde" demişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ