Dünya Sağlık Örgütü: Avrupa’da vaka sayısı arttı, Türkiye ilk 5’te!

Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, son 2 haftada Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ilk 5 ülkede vaka sayısının arttığını söyledi.
Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da video konferans yöntemiyle bir basın toplantısı düzenleyen Dr. Kluge, koronavirüsü salgınında dünya çapında vaka sayısı 5.7 milyonu geçtiğini kaydetti. DSÖ’nün Avrupa ofisine koronavirüs vakalarının gelmesinin üzerinden tam dört ay geçtiğini söyleyen Kluge, “Avrupa’da bugüne kadar 2 milyondan fazla doğrulanmış Covid-19 vakası tespit edildi. Trajik olan ise 175 binden fazla insanın ölmesi oldu. DSÖ’nün elindeki verilere göre Covid-19’dan ölenlerin yüzde 94’ü 60 yaşın üzerinde ve yüzde 59’u erkek. Yaşamını yitirenlerden yüzde 97’sinin en az bir rahatsızlığı vardı. Bu hastalıklar arasında başı çeken ise kardiovasküler rahatsızlıklardı.” dedi.

TÜRKİYE DE LİSTEDE

Son 14 gün içerisinde Avrupa bölgesindeki vaka sayısının yüzde 15 arttığını açıklayan Dr. Kluge, “Avrupa’daki vaka sayısı küresel vakaların yüzde 38’ine denk geliyor ve Avrupa’daki ölümler dünya çapındaki ölümlerin yüzde 50’sine denk geliyor.” diye konuştu.


Son 14 gün içerisinde kümülatif olarak vaka sayısında artış yaşayan 5 ülke olduğuna dikkat çeken Kluge, “Vaka sayısı en çok artan ülkeler Rusya, Birleşik Krallık, Türkiye, Belarus ve İtalya. İspanya, İtalya, Birleşik Krallık ve Fransa’daki ölümler, Avrupa’daki ölümlerin yüzde 72’sine denk geliyor.” ifadesini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ