Dünya koronavirüs ile Türkiye uyuz ile boğuşuyor

MHP’li Ayşe Sibel Ersoy, uyuz hastalığının Türkiye’de önemli sağlık sorunlarından biri hâline geldiğini söyledi. Vatandaşları ortak eşya kullanmama ve toplu yaşam alanlarında bulunmama konularında uyardı.


MHP Adana Milletvekili ve MHP MYK Üyesi Ayşe Sibel Ersoy, dünyanın koronavirüs ile uğraşırken Türkiye’de giderek artan uyuzun önemli sağlık sorunlarından biri hâline geldiğine dikkat çekti. Ersoy, yetkilileri bu konuda dikkatli davranmaya çağırdı.

UYUZ GÖRÜLEN YERDEKİ HERKES TEDAVİ OLMALI


Mecliste uyuz salgını ile ilgili bir konuşma yapan Ersoy, Türkiye’de uyuz salgınının giderek arttığına dikkat çekti. Ersoy, bütün dünyada koronavirüsün halk sağlığını tehdit ederken, Türkiye’de ise gündemin uyuz salgını olduğunu belirtti. Evlerinde uyuz görülenlerin mutlaka hep birlikte tedaviye başlaması gerektiğini ifade eden Ersoy, bu konuda vatandaşları ve yetkilileri dikkatli olmaya davet etti.

TOPLU YAŞAM ALANLARINDAN UZAK DURUN

Uyuzun insandan insana bulaşabilen bir hastalık olduğunu belirten Ersoy, “Uyuz, özellikle kış aylarında daha sık görülmektedir. Hastalık on beş-yirmi dakikalık yakın temas sonucu bulaşabilmekte olup eşyaların ortak kullanımı, toplu yaşam alanlarında bulunmak hastalığın riskini artırmaktadır. Hastalığın önlenmesi ve kontrolü için uyuz tanısı alan bireyler dışında çevresindeki kişilerin de aynı zamanda tedaviye başlaması son derece önemlidir” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ