DSÖ uyardı: Ekim-Kasım aylarında ölümler artacak

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, Ekim ve Kasım aylarında Avrupa’da günlük koronavirüs (Kovid-19) ölümlerinde artış yaşanacağını söyledi.

Avrupa’da koronavirüs kaynaklı ölüm sayısının kısmen sabit kalmasına rağmen vakalarda artış raporlanırken, DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Kluge, “Daha da zorlaşacak. Ekim ve Kasım aylarında daha fazla ölüm görebiliriz.” dedi.

AŞI AÇIKLAMASI 


Kovid-19 aşısının tüm nüfus gruplarında etkili olup olmayacağını bilmediklerini kaydeden DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Kluge, “Ülkelerin bu kötü haberi duymak istemediği bir zaman ve bunu da anlıyorum. Sürekli aşının pandeminin sonu olacağını duyuyorum. Tabii ki olmayacak. Aşının tüm nüfus gruplarına yardımcı olup olmayacağını bile bilmiyoruz. Şimdi bir gruba değil diğerine yardımcı olacağına dair bazı işaretler alıyoruz. Ve sonra farklı aşılar sipariş etmek zorunda kalırsak, tam bir lojistik kabus. Pandeminin sonu, toplum olarak bu pandemiyle nasıl yaşayacağımızı öğreneceğimiz andır. Bu bize bağlı ve bu çok olumlu bir mesaj.” diye konuştu.

“NİSANDAKİ ZİRVEDEN DAHA FAZLA”

Son haftalarda Avrupa’da koronavirüs vaka sayıları artış gösterirken özellikle İspanya ve Fransa’da artış daha fazla yaşandı. Sadece Cuma günü 55 ülkede 51 binden fazla yeni koronavirüs vakası raporlandı. Bunun da Nisan’daki zirveden daha fazla olduğu ifade edildi. Bu arada, günlük ölümlerin sayısı, Kovid-19 ile bağlantılı olarak günde yaklaşık 400-500 ölümle Haziran başından bu yana yaklaşık aynı seviyede kaldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ