Çocukların diş sağlığında anne ve babaların yaptığı 7 hata

Dişlerini düzenli fırçalamak, sağlıklı beslenmesini sağlamak ve düzenli diş hekimi ziyaretleri çocuklarınızın diş çürüklerini önlemek için yapmanız gereken doğrular.
Ancak gerçek hayatta durum böyle olmuyor. Anne babalar çocuklarının ağız sağlığı konusunda bir çok hatalı davranış sergiliyor. Bunun sonucu araştırmalara da yansıyor. 2-11 yaş aralığındaki çocukların yüzde 42’sinin süt dişleri çürük. Yaşları 6-11 olan çocukların yüzde 21’inin ise kalıcı dişlerinde bile çürükler var. Peki anne babaların yaptığı en büyük hatalar neler?

Çocukların dişlerini kendilerinin fırçalamasına izin vermek: Birçok çocuk 8 yaşına gelene kadar dişlerini etkili şekilde kendi fırçalama yeteneğine sahip değildir. Anne veya babalar diş fırçalamayı denetlemeli ve her dişin yüzeyinin temizlendiğinden emin olmalıdır.

Çocuğa yatakta biberon vermek: Diş çürüğüne neden olmanın en kolay yolu budur. Araştırmalara göre, ailelerin yüzde 85’i bebeklere yatakta biberonla içecek vermenin iyi bir düşünce olmadığını söylüyor. Ancak sadece yüzde 20’si bunu uyguluyor. Ağızda biberon olma alışkanlığı ağızdaki şeker ve bakteri seviyesini yüksek tutar. Bebeğiniz gece uyanınca beslerseniz ağzının içini gazlı bezle silin veya dişleri varsa dişlerini fırçalayın.


İlk dişhekimi randevusunu aksatmak: Uzmanlar çocukların çürüklerini ve enfeksiyonlarını 2-3 yaşlarında genel anestezi altında yaptıklarını söylüyorlar. Çünkü aileler bebeklerini dişhekimine yeterince erken yaşta götürmüyor. Uzmanlar, bebeğin ilk dişi çıktığında ya da ilk doğum gününe kadar bebeğin dişhekimine götürülmesini öneriyor. Dişhekimi ziyaretleri her 6 ayda bir tekrarlanmalı.

“Sağlıklı” gıdalar vermek!: Muz, kuru üzüm, tam tahıllı krakerler sağlıklı görünür, fakat bu gıdalar yapışkandır ve dişin üzerindeki çukurlarda birleşip şekerleşir ve çürüklere neden olur. Bu yiyecekleri yalnız yemek yerine başka yiyeceklerle birlikte tüketin ve mutlaka dişinizi fırçalayın.

Çürüklerin büyük sorun olmadığını düşünmek: Diş çürüğünün basit bir şey olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat çürükler çocuğun tüm hayatını etkiler. Sağlıklı süt dişleri kalıcı dişlerin yerini muhafaza eder. Eğer çürük enfekte olursa kalıcı dişin gelişimini de etkileyebilir. Apse olursa çocuğun tedavi için anesteziye ihtiyacı olur.

Florür ayarı yapmamak: Florür tartışmalı bir konu olmasına rağmen, uzmanların çoğu diş çürüklerini önlemenin en iyi yollarından birinin florür olduğu konusunda hem fikir. Bunun için uygun doz çok önemli. 3 yaş ve altı çocuklar için pirinç tanesi kadar macun, 3-6 yaş çocuklar için ise bezelye kadar macun yeterli.

Şekerli, gazlı ve sporcu içecekleri vermek: Büyük çocuklarda diş çürüklerinin en yaygın nedeni öğle yemeğinde, oyun oynarken ya da evde gazlı ve sporcu içecekleri içmeleridir. Tüm gün dişlerin asitle yıkanmasıyla ağzınızdaki pH dengesi yenilenemiyor ve dişler çürüyor. Bu içecekleri sınırlandırmalısınız ve içtikten sonra dişlerini fırçalamasını sağlamalısınız.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ