Çocuklara yapılan tarihi geçmiş aşılar: ‘Yasal işlem başlatılmalıdır’

Sayıştay raporlarında ortaya çıkan son kullanma tarihi geçmiş aşıların çocuklara uygulanmasını CHP Milletvekili Göker, TBMM'ye taşıdı. "Bu aşılar hangi illerimizde ve kaç doz olarak kullanılmıştır?" dedi.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Sayıştay tarafından hazırlanan Sağlık Bakanlığı 2018 yılı Sayıştay Denetim Raporu yayınlandığını belirten CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, raporun 87’inci sayfasında “Yapılan incelemelerde, profilaksi ve risk grubu aşılamaları için temin edilen aşılardan son kullanma tarihi geçtiği görünen 72 bin doz aşının okul çağında olan yaklaşık 63 bin çocuğa uygulandığının ancak süre kısıtı nedeniyle ATS ye son tüketim tarihi öncesi girilemediği için uygulanmadı olarak görüldüğünün anlaşıldığı ifade edilmiştir” tespitinin yer aldığını belirtti.

63 BİN ÇOCUĞA 72 BİN DOZ TARİHİ GEÇMİŞ AŞI 


63 bin çocuğa kullanım tarihi geçmiş 72 bin doz aşı yapıldığını açıklandı. Bu durum, Sağlık Bakanlığı’nın Sayıştay’a verdiği cevapla ortaya çıktı.

‘VİCDANSIZLAR’

Yeniçağ’dan Alp Eren Kaya’nın haberine göre, Sayıştay raporuna göre, 63 bin çocuğa 72 bin doz kullanma süresi geçmiş aşılardan yapıldığını ifade eden CHP’li Göker, “Çocuklarımıza yapılan tarihi geçmiş aşılar, toplumun vicdanında derin yaralar açmış ve Sağlık Bakanlığı’nın vurdumduymazlığını gözler önüne sermiştir. Aşı skandalına karışan bu sorumsuz ve vicdansızlar hakkında derhal yasal işlem başlatılmalıdır” dedi. Bu skandalın üstünün örtülemeyeceğini belirten Göker önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

TALİMATI VEREN KİŞİLER HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATILDI MI?

“-Son kullanma tarihi geçmiş olan söz konusu aşıların çocuklara yapılması talimatını kim vermiştir?

-Söz konusu tarihi geçmiş bu aşılar hangi illerimizde ve kaç doz olarak kullanılmıştır?

-Söz konusu aşılardan sonra aşı zehirlenmesi nedeniyle hastanelere başvuran kaç çocuğumuz olmuştur?

-Tarihi geçmiş aşıların kullanılması talimatını veren kişi ya da kişiler hakkında yasal işlem başlatılacak mıdır?”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ