Çin’de ortaya çıkan virüs ABD’ye ulaştı; ülkeler alarm verdi

Çin’de ortaya çıkan yeni virüsü ABD’ye ulaşırken Türkiye ve Almanya’da havalimanları virüse karşı önlem almaya başladı.


Çin’de ortaya çıkan ve şu ana kadar en az altı kişinin ölümüne yol açan yeni bir koronovirüse yakalanmış bir kişinin ABD’de tedavi altına alındığı açıklandı. Avustralya ve Filipinler’de birer kişi, virüs taşıma ihtimaline karşın müşahede altına alındı. Türkiye ve Almanya’da havalimanları virüse karşı önlem almaya başladı.

ABD’nin Hastalık Kontrol Merkezi’nden yapılan açıklamada, Çin’den ABD’nin Seattle kentine seyahat eden bir kişide virüse rastlandığını duyurdu. ABD’deki ilk vakanın, Çin’in Wuhan kentini ziyaret ettikten sonra 15 Ocak’ta Seattle’a inen 30’lu yaşlarındaki bir erkek olduğu açıklandı. ABD Hastalık Kontrol Merkezi açıklamasında “Hasta, Washington Eyaleti’nde hastaneye gitti ve tedavi altına alındı,” dendi.


Yapılan laboratuvar testleri sonucunda, 20 Ocak’ta hastanın Çin’de ortaya çıkan yeni virüse yakalandığı tespit edildi.

Havalimanlarında alarm

Avustralya ve Filipinler’de de birer kişi, hastalığa yol açan virüs taşıma ihtimaline karşın müşahede altına alındı. Bu kişilerin tamamı kısa süre önce Çin’de bulunmuştu.

Bu arada virüsün bulaşma olasılığına karşın çok sayıda ülke sınır kontrollerini artırma kararı aldı. Harekete geçen ülkeler arasında Türkiye de var.

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, virüs nedeniyle Çin’den İstanbul’a uçuşu olan hava yolu şirketlerini gerekli önlemleri almaları konusunda uyardı. Öte yandan THY’nin Çin’den İstanbul’a yaptığı seferlerde şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı bildirildi.

Almanya ise Çin’in Wuhan kentine uçuş gerçekleştirmiyor.

VİRÜSE YAKALANANLARIN SAYISI 2 BİNE YAKLAŞMIŞ OLABİLİR

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs, resmi verilere göre en az 300 kişiyi etkiledi. Ancak sağlık uzmanları, virüse yakalanan kişi sayısının 2.000’e yaklaşmış olabileceğini söylüyor.

Başta sadece hayvanlardan insanlara bulaştığı sanılan virüsün, insandan insana da bulaşabildiği açıklanmıştı. Virüse yakalananlarda zatürre belirtileri görülüyor.

BBC‘nin haberine göre Nottingham Üniversitesi’nden Profesör Jonathan Ball, “Geçmişteki salgınları düşünecek olursak, eğer bu yeni bir koronovirüs ise bir hayvan barınağından kaynaklanmış olmalı,” diyor.

Mevcut vakalar, Wuhan’daki Güney Çin Deniz Ürünleri Toptan Pazarı ile ilişkilendiriliyor.

SARS, misk kedisinden insana bulaşmıştı. 2012’de ortaya çıktığından beri, 2 bin 494 hastadan 858’inin ölümüne yol açan Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ise insanlara çöl devesinden bulaştı.

Uzmanlar, hastalığın Çin’de ortaya çıkmasına, nüfusun çokluğu ve yoğunluğu ile virüsleri taşıyan hayvanlarla insanların yakın temasının neden olduğunu söylüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ