Bakan açıkladı: Türkiye'de elektronik sigara yasaklanıyor

ABD'de peş peşe gelen ölümler sonrası tedirginliğe yol açan elektronik sigara konusunda Türkiye yasaklamaya gidiyor.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sigarayla ilgili yeni bir çalışma var. Kapalı ve açık alan tanımı yönetmelikle yapılabilecek bir düzenleme ama kanunla yapılabilecek birkaç düzenlememiz de olacak" derken elektronik sigaranın da yasaklanacağını duyurdu.


Sputnik'te yer alan habere göre, nargileyi de bir tütün ürünü aynı kapsamda ele aldıklarını söyleyen Koca, "Elektronik sigara, ülkeye girişi dahil olmak üzere yasaklı hale gelecek. Üzerinde yasal düzenleme çalışması yapıyoruz. Meclis'e gelecek" ifadesini kullandı.

Meclis'teki yeni yasama yılı açılışının resepsiyonunda konuşan Bakan Koca, şunları kaydetti:

"Kapalı alan tanımını şekillendiriyoruz. En iyi alanların sigara içenlere ayrıldığını, sigara içmeyenlere daha geride alanların verildiğini biliyoruz. İstismar edildiğini görüyoruz. Bununla ilgili bir düzenleme ve yeni bir tanımlama geliyor. Yarı açık ve kapalı alan istismar ediliyor. Yarı açılır-kapanır sistemi de kapalı tanımlayan ama açık alanı da nasıl bir alan olması gerektiğini netleştiren bir yaklaşım olacak. Ayrıca vatandaşın da katılımını sağlamak üzere, fahri sigara denetçiliğini getiriyoruz. Ceza kesip-kesemeyecekleri üzerinde çalışıyoruz. Cezalar dahil olmak üzere detaylı çalışıyoruz. Nargilede de bir tütün ürünü aynı kapsamda ele alıyoruz. Elektronik sigara, ülkeye girişi dahil olmak üzere yasaklı hale gelecek. Üzerinde yasal düzenleme çalışması yapıyoruz. Meclis'e gelecek. Kapalı ve açık alan tanımı yönetmelikle yapılabilecek bir düzenleme, ama kanunla yapılabilecek birkaç düzenlememiz de olacak. Elektronik sigaranın yasaklanması gibi."

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, ABD'nin neredeyse bütün eyaletlerinde elektronik sigara kullanımından kaynaklandığı tahmin edilen 'gizemli akciğer hastalığına' yakalanan vaka sayısının 805'i bulduğunu açıklamıştı.

Ülkede 'gizemli akciğer hastalığı'ndan ölenlerin sayısının da 12'ye yükseldiği kaydediliyor.

Uzmanlar, akciğerlerin yakıcı bir maddeye reaksiyon gösterdiği hastalığı inhalasyon hasarına benzetiyor.

ABD'de elektronik sigara kullanımından kaynaklandığı tahmin edilen 'gizemli akciğer hastalığı'nda ilk vakalar nisanda ortaya çıkmıştı. 

Belirtileri arasında solunum yetmezliği, bitkinlik, göğüs ağrısı ve kusma olan hastalığa elektronik sigara cihazının kendisinin mi yoksa içine konulan maddelerin mi sebep olduğu henüz bilinmiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ