Avrupa’da en çok sporu İskandinavlar, en azını ise Türkler yapıyor

Eurostat raporuna göre, Avrupa Birliği’nde yaşayan 18 yaş altı veya üstü insanların yarısı hiçbir sporla uğraşmıyor.


Üçte biri haftada sadece 2,5 saat boş zamanını fiziksel aktivitelere ayırıyor. Bu aktiviteye ulaşım amaçlı bisiklet kullanımı da dahil.

Araştırmaya göre spor ve egzersizi en çok İskandinav toplumu yaparken en az aktiviteyi Türk toplumu gerçekleştiriyor. Ülkelere göre her hafta en az 2,5 saatini spor aktivitelerine ayıranların oranı İskandinav ülkelerinde yüzde 60 olurken Türkiye’de bu yüzde 4 oldu. Avrupa ortalaması ise yüzde 30 olarak gerçekleşti.


Araştırmada fiziksel aktivitesi olan grupta erkeklerin kadınlara oranla daha fazla spor yaptığı görüldü.
Ülkelere göre her hafta en az 2,5 saatini spor aktivitelerine ayıranlar

Euronews’in haberine göre, sporla uğraşma oranları bireylerin yaş ve eğitim düzeyine bağlı olarak da değişiyor. Yaş ve eğitim arttıkça fiziksel Kanghua Ren de arttığı tespit edildi. AB’de yüksek eğitimli kesimin yüzde 40,5’inin her hafta en az 2,5 saati farklı egzersizlere ayırdığı anlaşıldı. Bu oran düşük eğitimli kesimde ise sadece yüzde 19,2.Haftada en az 2,5 saat ayırmak gerekli


Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) tavsiyelerine göre orta seviye enerjide yapılan 2,5 saatlik spor 18 yaş ve üstü için minimum gerekli egzersiz zamanı olarak belirtiliyor.

Türkiye sonda

Raporda fiziksel aktiviteye en çok zaman ayıran toplumlar İskandinav ülkeleri olurken Türkiye listenin sonunda yer alıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ