Araştırma: Üçüncü doz BioNTech aşısı Omicron’a karşı yüzde 75 oranında etkili

Omicron varyantına karşı üçüncü doz BionTech aşısının yüzde 75 oranında etkili olduğu ortaya çıktı.


BioNTech CEO'u Uğur Şahin, "Omicron öngörüldüğü gibi yayılmaya devam ederse, güçlendirici üçüncü dozu üç ay sonra olmayı önermek, bilimsel açıdan mantıklı olacaktır” dedi.

Bilim insanları 581 Omicron ve binlerce Delta vakasından elde edilen verileri analiz etti. Tez doz olarak uygulanan AstraZeneca ve iki dozluk Pfizer/BioNTech aşısının yeni varyanta karşı etkinliği incelendi. Moderna ve Jonhson and Johnson aşıları yeterli veri olmadığı için çalışmanın dışında tutuldu.


Buna göre üç doz Pfizer/BioNTech aşısı yeni varyanta karşı yüzde 75 oranında etkinlik sağladı. Veriler iki doz aşılanmış kişilerde oluşan antikorların virüsü dışarı atma kabiliyetinde 40 kat azalma olduğunu gösteren laboratuvar sonuçlarını ise doğruladı.

BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin ise “Omicron öngörüldüğü gibi yayılmaya devam ederse, güçlendirici üçüncü dozu üç ay sonra olmayı önermek, bilimsel açıdan mantıklı olacaktır” dedi.

Koronavirüsün yeni Omicron varyantının hızlı yayılması nedeniyle üçüncü doz aşıyı daha erken olmanın korumayı artıracağını söyleyen BioNTech’in kurucusu ve CEO’su Uğur Şahin, “Omicron söz konusu olduğunda, iki dozun yeterli korumaya sahip tamamlanmış aşı olduğunu söyleyemeyiz. Omicron öngörüldüğü gibi yayılmaya devam ederse, güçlendirici üçüncü dozu üç ay sonra olmayı önermek, bilimsel açıdan mantıklı olacaktır” dedi.

İLK OLARAK İNGİLTERE GEÇTİ

BioNTech aşısıyla ilgili genel uygulama, iki aşı dozundan altı ay sonra üçüncü dozun, yani hatırlatma dozunun yapılması yönündeydi. Ancak İngiltere Omicron varyantının ortaya çıkmasıyla birlikte üç ay içinde üçüncü doz uygulamasına geçen ilk ülke oldu. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 30 Kasım’da yaptığı açıklamada “Kendimize belirlediğimiz hedef, ocak ayı sonuna kadar uygun olan herkese güçlendirici dozu sunmak” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ